Pediatrik hastalara yerleştirilen portların takip sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the follow-up results of pediatric central venous ports
  1. Tez No: 340927
  2. Yazar: ÇİĞDEM SAMUR SALBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Uzun dönem santral venöz erişim ihtiyacı bulunan çocuklara rayolojik görüntülemeler eşliğinde takılan portların teknik başarısını ve takip sırasında gelişen komplikasyonları değerlendirmektir. Materyal ve Method: 26.08.2008 ve 26.04.2013 ile tarihleri arasında 50 kız ve 43 erkek hastaya (Ortalama yaş: 5 yaş 6 ay; yaş aralığı: 3 ay 15 gün ? 17 yaş) göğüs portu yerleştirildi.Toplamda 93 hastaya 103 adet port implantasyonu yapıldı. 6 hastaya 2. kez port takılırken iki hastaya ise 3 kez port implantasyonu yapıldı. Hastaların %11'i yoğun bakımda tedavi gören hastalardı. 92 işlemde (%89.4) sağ internal juguler ven kullanılırken 11 işlemde (%10.6) sol internal juguler ven kullanıldı. Tüm işlemler Girişimsel Radyoloji Anjiografi Ünitesinde gerçekleşti. Tüm hastalarda ultrason ve floroskopi rehberliğinde vene giriş ve port yerleştirilmesi gerçekleştirildi. Hastaların port takip sonuçları hastane veritabanından elde olundu. Bulgular: Teknik başarımız %100'dü. Perioperatif major komplikasyon gelişen vakamız olmadı. Takılan 103 portun 66'sı halen takılı ve çalışır durumdadır. Komplikasyonlara bağlı 15 hastada (%14.5) prematür port çıkarılması gerekti. 103 kateterde komplikasyon görülme sıklığı % 16.5 olup bunlardan % 9.6'sı enfeksiyona bağlıdır. Verilerin toplandığı süre sonunda ortalama kateter kalım süresi 277 gündü. Sonuç:Ultrasonografi ve floroskopi rehberliğinde uygulanan port implantasyonunda teknik başarının yüksek, komplikasyon oranlarının düşük olması nedeniyle girişimsel radyoloji tarafından pediatrik hastalarda da port implantasyonu güvenle yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluating the success and developed complications of the ports during follow-up which are inserted with radiographic imaging technique to the children in need of long-term central venous access. Material and Methods: Between 26/08/2008 and 26/04/2013 chest port placing process was applied to 50 female and 43 male patients (mean age: 5 years and 6 months, age range: 3 months and 15 days - 17 years). In total, 103 port was implanted to 93 patients. Port implantation was applied 2 times for 6 patients and 3 times for 2 patients.11% of the patients treated in intensive care unit.The right internal jugular vein used in 92 procedures (89.4%) and the left internal vein used in 11 procedures (10.6%).All operations took place in Interventional Radiology Angiography Unit. Vein entrance and port placing process was applied with ultrasound and fluoroscopic guidance in all patients. Port follow-up results of the patients were obtained at the hospital database. Results: Technical success was 100%. Any of case has developed a major perioperative complication. 66 of 103 attached port is still installed and working. In 15 patients (14.5%) had premature removal of the port due to complications. The incidence of complications in 103 catheter is 16.5% and 9.6% of thesedepends on the infection. At the and of data collecting period mean catheter survival time was 277 days. Conclusion: Due to high technique success and low complication rates of ultrasonography and fluoroscopy guided port implantation by interventional radiology is a safe way in pediatric patients.