Meme kanserinde östrojen reseptörü, progesteron reseptörü ve HER 2 ekspresyonunun primer tümör aksilla ve uzak metastazdaki durumunun belirlenmesi ve tedavi planı üzerine etkisi
Determination of eostrogene receptor, progesterone receptor ana HER 2 receptor expressions in both primary breast cancer , axillary and distant metastasis and effect on therapy
  1. Tez No: 336449
  2. Yazar: DÜRİYE SILA KARAGÖZ ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HANDE TURNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Primer tümörün hormon reseptörleri (ÖR,PR) ve HER-2 ekspresyonuna göre hastalara hormonal tedavi ve trastuzumab tedavisi düzenlenebilmektedir. Primer tümöre yaklaşım bu kadar net olmasına rağmen hastalık tekrarladığında hormon tedavisi planlanması açısından tam bir fikir birliği bulunmamaktadır. Primer tümörün reseptör durumunun önemi yanında son yıllarda yapılan çalışmalar meme kanseri tanılı hastaların bir kısmında hastalık tekrarında reseptör durumlarının hem lokal nükste hem de uzak metastazda değişebildiğini göstermiştir. Reseptör durumunun değişmesi hastaya planlanan tedavinin de değişmesine neden olmaktadır. Reseptör durumu değişen hastalarda sağkalım sürelerinin de değişkenlik gösterdiği düşünülmektedir.Bizim çalışmamızda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Polikliniğinde takip edilen metastatik meme kanseri tanılı hastaların primer tümör ve metastaz arasındaki ÖR,PR ve HER-2 durumunun ortaya konarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Primer tümör, aksilla ve metastazında biyopsi raporu veya tümör bloku bulunan 58 hasta çalışmaya dahil edildi. Biyopsi raporunda hormon reseptörü bilgisi olmayan hastaların arşivde bulunan bloklarında yeniden immünhistokimya yöntemiyle reseptör tayini yapıldı. Yapılan istatiksel analizde primer tümör ve aksilla arasında ÖR ve PR ekspresyonu açısından uyum bulunurken HER-2 ekspresyonunun uyumlu olmadığı gösterildi. (Sırasıyla p=0,04, p=0,02 ve p>0,05) Primer tümör ve uzak metastaz arasındaki reseptör uyumsuzluğu oranları ÖR, PR ve HER-2 için sırasıyla %17,4, %45,4 ve %13,3 olarak bulundu.Bizim çalışmamızda saptadığımız ve daha önce literatürde belirtilen primer tümör ve metastazlarda saptanan hormon reseptörü ve HER-2 ekspresyon farklılık oranları hasta sayılarının yetersizliği nedeniyle istatistiksel olarak anlamlı bir sağkalım farkına ulaşmamaktadır. Buna rağmen saptanan oranlar nüks edip metastatik aşamaya gelen hastalarda tedavimizi metastatik bölgelerden biyopsi alarak şekillendirmemizin o hasta için en uygun tedaviyi belirlememize katkısı olacağını düşündürtmektedir.
Özet (Çeviri)
Hormonotherapy and/or trastuzumab therapy are designed according to the hormone receptor status (ER, PR) and HER-2 expression of the primary tumor. Although approach to primary breast cancer is clear enough, hormonal therapy for recurrent disease is controversial. Recent studies have shown that receptor status of patients with breast cancer may change during disease progression for both local disease and distant metastasis. Hormonal receptor status discrepancy may cause changes in treatment modality of the patient. It is also thought that survival time of patients with discordant receptor status may change.The aim of this study is to introduce the ER, PR, HER- 2 status of metastatic breast cancer patients who were followed up in Department of Medical Oncology, Cerrahpasa Medical Faculty, Istanbul University, and to compare the receptor status of the primary tumor to receptor status of metastatic lymph node and distant metastasis . 58 patients who had registered biopsy reports or tumor samples for primary tumor, axilla and distant metastasis were included in this study. Biopsy samples were re-stained by immunhistochemical methods for receptor status if it was not recorded in previous reports.Statistical analysis for receptor status of primary tumor and axilla has shown correlation for ER and PR while HER-2 expression was found to be unrelated. (p=0.04, p=0.02 and p>0.05)Discordance rates for receptor status of primary tumor and distant metastasis for ER, PR and HER-2 were 17.4%, 45.4% and 13.3% respectively.Discordance rates of both hormone receptors and HER-2 expression in our study and that were introduced in previous studies did not reach statistical significant survival time differences because of insufficient patient number. Nevertheless, these discordance rates show us that biopsies from metastatic sites will shape optimum treatment options for patients who have disease relapse and progress to metastatic disease.