Glial tümörlü hastalarda matriks metalloproteinaz 9 (MMP-9) gen polimorfizmi
Matrix metalloproteinase 9 (MMP-9) gene polymorphism in glial tumor patients
- Tez No: 336450
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAŞAR KAYNAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Nöroşirürji, Genetics, Neurosurgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Giriş: Matriks metalloproteinazlar (MMP) hücre dışı matriksin yıkımındada rol alan geniş bir proteolitik enzim grubudur. Farklı MMP'lerin farklı tümörlerde invazyon ve metastaz aşamalarında görev aldıklarına yönelik kanıtlar bulunmaktadır. Bunlar arasında özellikle MMP-9'un kanser gelişimi ve ilerlemesinde kritik rolünün olduğu gösterilmiştir. MMP-9 genindeki varyasyonlar gen ekspresyonunu ve dolayısıyla tümör oluşumunu etkileyebilir. Bu çalışmada glial tümörlü hastalarda MMP-9 gen polimorfizmini araştırmayı amaçladık.Materyal ve Metod: MMP-9 geninin bilinen 3 polimorfizmi (R279Q A/G; P574R G/C ve R668Q G/A) glial tümörlü 100 hastanın (59 Erkek / 41 Kadın) ve yaş uyumlu, sağlıklı 100 kontrol deneğin (60 Erkek / 40 Kadın) kan örneklerinde çalışıldı. İstatistiksel analizde ki-kare ve student's t-testi ve lojistik regresyon için de `backward stepwise elimination' metodu kullanıldı.Bulgular: Her üç polimorfizm için de glial tümör histolojisi açısından anlamlı sonuç elde edilemedi (R279Q A/G: p = 0.703, P574R G/C: p = 0.248 ve R668Q G/A: p = 0.759). Hasta ve kontrol grubu karşılaştırıldığında sonuçlar her üç polimorfizm için de anlamlı bulunmadı (R279Q A/G: p = 0.279, P574R G/C: 0.451 ve R668Q G/A: p = 0.909). Grupların polimorfizm sonuçları ve demografik özellikleri tek değişkenli analiz, lojistik regresyon ve doğrusal regresyon testleri ile analiz edildiğinde her üç metod için de yaş ve R279Q (A/G) polimorfizmi anlamlı sonuç vermiştir.Sonuç: Bu bulgular glial tümör oluşumunda MMP-9 geninin P574R G/C ve R668Q G/A polimorfizmlerinin etkisinin olmadığını göstermiştir. Buna karşın R279Q A/G polimorfizmi glial tümör oluşumunda etkili olabilir. Bu çalışmanın sonuçlarını desteklemek için daha geniş hasta populasyonlu çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background: The matrix metalloproteinases (MMPs) are a large family of proteolytic enzymes, which are involved in the degradation of many different components of the extracellular matrix. There is increasing evidence to indicate that individual MMPs have important roles in tumour invasion and metastasis. Among these, MMP-9 has been shown to play critical roles in cancer development and aggression. Variations in MMP-9 gene may induce gene expression may in turn increase the risk of tumor formation. In this study we aimed to investigate polymorphisms of MMP-9 gene in glial tumor patients.Materials and Methods: Three gene polymorphisms of MMP-9 gene (R279Q A/G; P574R G/C and R668Q G/A) were studied in peripheral blood samples of 100 patients with glial tumors (59 Male / 41 Female) and 100 age matched healthy controls (60 Male / 40 Female). Chi-square and student's t-test were used in statistical analysis and backward stepwise elimination was used for logistic regression.Results: No statistically significant relation was found for all polymorphisms regarding the glial tumor histology (R279Q A/G: p = 0.703, P574R G/C: p = 0.248 and R668Q G/A: p = 0.759). When compared with control group the results were not significant for all polymorphisms (R279Q A/G: p = 0.279, P574R G/C: 0.451 and R668Q G/A: p = 0.909). When polymorphism results and demographic features of both groups were compared by univariate analysis, logistic regression and lineer regression tests, R279Q (A/G) and age were found statistically significant for all methods.Conclusion: These findings indicate that P574R G/C and R668Q G/A polymorphisms of MMP-9 gene polymorphisms do not play significant role in glial tumor formation. However R279Q A/G polymorphism may be important in glial tumor formation. Further studies with larger patient populations are required to confirm the results of the current study.