Çok amaçlı ardışık baraj haznelerinin işletmesinin hec-ressım ile simülasyonu
Simulation of multi-purpose multi-reservoir system operations by hec-ressim
  1. Tez No: 633619
  2. Yazar: SEDA SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP YURTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Ceyhan Havzası'nda ardışık olarak inşa edilmiş Aslantaş Barajı, Berke Barajı ve Sır Barajı çoklu rezervuar sistem yaklaşımı ile işletilerek üretilen yıllık toplam enerjiyi eniyilemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda sistemin davranışını incelemeye olanak sağlayan simülasyon yöntemi tercih edilmiş ve genelleştirilmiş simülasyon programı HEC-ResSim kullanılmıştır. Barajların, mevcut durumda üretebilecekleri maksimum enerji için işletme kuralları belirlenmiştir. Belirlenen kurallar doğrultusunda gerçekleştirilen simülasyonun sonucunda üretilen yıllık toplam enerji miktarları dikkate alınarak sistemin davranışı incelenmiştir. Çalışma sonucunda üç barajlı sistemin yıllık toplam enerjisi eniyilenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to optimize the annual total energy produced by operating the Aslantaş Dam, Berke Dam and Sır Dam, which were constructed consecutively in Ceyhan Basin, with a multiple reservoir system approach. For this purpose, the simulation method that allows to examine the behavior of the system was preferred and the generalized simulation program (HEC-ResSim) was used. Operating rules have been determined for the maximum energy that dams can generate at present. The behavior of the system is examined by taking into account the annual total energy produced as a result of the simulation performed in line with the determined rules. As a result of the study, the annual total energy of the three-dam system is optimized.