Yükseköğretimde bağımsız öğrenme merkezini kullanan İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin öğrenme eğilimleri ve biçemleri
Learning tendencies and styles of English preparatory class students using an independent learning centre in higher education
  1. Tez No: 336486
  2. Yazar: TARIK UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SILA AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bağımsız Öğrenme Merkezleri temel olarak, hedef kitlesinde yer alan öğrencileri bağımsız birer öğrenici olma yolunda desteklemeyi ve onlara kullanabilecekleri bir çalışma alanı ile yararlanabilecekleri araç gereçler sağlamayı amaçlamaktadır. Bu araştırma kapsamında, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin, başta okulda bulunan Bağımsız Öğrenme Merkezini kullanım amaçları, merkezde yararlı buldukları araç-gereçler ve merkezin geliştirilmesi noktasındaki önerileri gibi bilgilere Bağımsız Öğrenme Merkezi?ni Değerlendirme Sormacası ile ulaşılmaya çalışılmıştır. Öte yandan, bağımsız öğrenme merkezini düzenli olarak kullanan öğrencilerin bağımsız öğrenici olma eğilimlerinin yüksek olduğu varsayılmış, bu öğrencilerin genel ve özel öğrenme eğilimleri Ehrman ve Leaver (2002)?ye ait Öğrenme Biçemleri Sormacası?nın Türkçeleştirilmiş biçimiyle belirlenmiştir. Merkezin kullanım amaçları arasında ödev yapmanın başı çektiği, dinleme kaynaklarının en yararlı bulunan kaynak türü olduğu anlaşılmıştır. Öğrenci gereksinimleri arasında ise ?daha fazla dinleme materyali?, ?daha fazla çalışma alanı/bilgisayar? ve ?daha fazla rehberlik? beklentilerinin yüksekliği öne çıkmaktadır. Öğrenme biçemleri incelemesi sonuçlarına göre, merkezin düzenli kullanıcılarının çoğunun, beklentilerin aksine sinoptik öğreniciler oldukları görülmüştür. Merkezin düzenli kullanıcılarının, yaygın olarak bağlamdan öğrenme eğilimlerinin baskın olduğu görülmüştür. Sinoptik bilemeci öğrenciler ile bütünsel ve tümevarımsal öğrencilerin yoğunluğunun ise öğrencilerin bağımsız öğrenme ve olumlu öğrenme eğilimleri gösterdiklerine ilişkin sonuçlar ortaya koyduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Independent Learning Centres aim to support the students in its target group by turning them into independent learners, and thus provide them with space to study and materials to use. This research has been carried out at the School of Foreign Languages at Yildirim Beyazit University. The aim of the study is to identify various points such as the purposes of the English prep-class students in using this centre, materials they find most useful and their suggestions to improve the services and materials offered in the centre. Independent Learning Centre Evaluation Survey was developed and used as an instrument to collect data for the above-mentioned purposes. Additionally, the students who use the centre on a regular basis were assumed to be independent learners in the beginning and their learning tendencies have been investigated through the translated Turkish version of Ehrman and Leaver (2002) Learning Styles Questionnaire. Results showthat doing homework is the leading reason for using the centre and listening resources are regarded as the most useful materials. ?More listening materials?, ?more study space/computer? and ?more guidance? have been found to be the most common needs of the students in the centre. According to the results of the learning styles analysis, contrary to the expectations, most of the regular users of the centre were synoptic learners. These users have a common tendency to learn from the context. The intensity of synoptic sharpeners as well as synthetic and inductive learners is considered to be a sign of their independent and positive learning tendencies.