Graham Swift'in 'Waterland' ve Julian Barnes'ın 'A History of the World in 10 1/2 Chapters' adlı romanlarının postmodern tarih kuramı çerçevesinde incelenmesi
An evaluation of Graham Swift's 'Waterland' and Julian Barnes's 'A History of the World in 10 1/2 Chapters' from the perspective of postmodern historiography
  1. Tez No: 336494
  2. Yazar: İSMAİL SERDAR ALTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ELBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Graham Swift?in Waterland ve Julian Barnes?ın A History of the World in 10 ½ Chapters adlı romanları üstanlatıların sorgulandığı eserlerdir. Waterland?de bu sorgulama ?ilerleme? üstanlatısının bir eleştirisi olarak sunulurken, A History of the World in 10 ½ Chapters?ta ?ilerleme?nin yanı sıra bir üstanlatı olarak din de sorgulanmaktadır. Waterland?in anlatıcısı Tom Crick, ilerlemeci yerine döngüsel bir tarihsel sürecin varlığını öne sürerken, Julian Barnes, rastgelelik esasına dayalı kaotik bir süreç sunmaktadır. Bu romanların ortak bir yönü olarak üstanlatıların evrensel gerçeklik iddialarına karşı olan tutumları gösterilebilir. Değişen anlatıcılar veya aynı anlatıcının belirli bir olayı/durumu farklı açılardan görmesi yoluyla kesin doğrulara ulaşılamaması her iki romanda da üstanlatıların nesnellik iddialarına karşı bir eleştiri olarak ortaya çıkmaktadır. Her iki romanda da nesnellik iddialarına karşı tutum sergilenmesinde temsilde var olduğu düşünülen bir takım sorunların yattığı söylenebilir. Tarihsel olaylara postmodern bakış açısıyla bakıldığında gerçeklik bir anlatı olarak görülmez ve bu nedenle tarihsel herhangi bir olayı anlatı boyutuna geçirmek onu aynı zamanda gerçeklik boyutundan da çıkarmak anlamına gelir. Diğer bir taraftan ise, ister yazarın ideolojik eğilimleri olarak ister yazarın içinde bulunduğu toplumun özellikleri olarak düşünülsün, yazma sürecinde yazarın gerçekliğe bakışını etkileyecek bir takım unsurlar bulunmaktadır. Son olarak bu sorunların üstesinden gelinmiş olsa dahi gerçekliğin, veya bu tez bağlamında geçmişin, içeriği sınırsız olduğundan dolayı anlatıya dökülmesinde kaçınılmaz olarak eksiklikler bulunmaktadır. Anlatıcı olarak veya anlatıcının odak noktası olarak geleneksel tarih anlatısında yer bulamamış grupların ön plana çıkarılması ise üstanlatıların özetleyici özelliklerinden dolayı her şeyi kapsa(ya)mamasını vurgulamak açısından önemlidir. Son olarak ise her iki romanda da tarihin işlevinin, geçmişin kavranamazlığı ile başa çıkmak olduğunun altı çizilmektedir. Bu amaç, özellikle Waterland?de travmatik bir geçmişin katlanılabilir bir hale getirilmesinin gerekliliği ile örneklendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the approaches of Graham Swift?s Waterland and Julian Barnes?s A History of the World in 10 ½ Chapters to the concept of metanarratives and the notions of absolute and universal truth. As novels written mainly under the influence of the theory of postmodern historiography, they problematize such taken for granted opinions as objectivity in historiography. However, this does not necessarily mean that these novels are completely the productions of postmodern understanding of history. While identifying the approaches in the novels to the history, the common denominators and differences of theirs with the theory of postmodern historiography are paid regard to. Waterland stands out as a novel which assumes its formal pattern through the contradictions among official history, micro history and natural history. The narrator and the representative of postmodern historian, Tom Crick, displays a dissident attitude towards the traditional understanding of history by stripping out the ideals promulgated by French Revolution (and even sometimes sympathizing with Louis XVI.), by attempting to create a history of his family which has not been able to find a place in any narrative thus far and lastly by indicating the superiority of nature, whose history is also given, over any act of humans. In the novel encapsulating three levels of narrative (Tom?s ancestral history, Tom?s own history and the time in which all these narratives are told) the process of how and why historiography is carried out is tried to be exposed. As an answer to this question, history is depicted as a tool to cope with reality. Since reality is defined as something inexplicable, immanence of the need for explanation in the human nature can be said to be implied, as well. However, specifically speaking for Waterland, reality means a traumatic past whose remedy is a fabulated history. The discrepancy between what history tells and what really happened is explained by the claim that the past is irreversibly gone by the theory of postmodern historiography. However, this opinion is challenged by a cyclical model of history proposed by Tom. That is to say, the bond between past and present is supposed to be unharmed by drawing strict parallelisms between past and present. As a novel that approaches metanarratives critically, especially religious metanarratives, A History of the World in 10 ½ Chapters can be regarded, in a sense, as a re-writing of the Bible, for the novel which begins with the story of Noah?s Ark from a point of view of a woodworm proceeds with a series of randomly selected fictional and real stories from the history of the world and ends with a vision of Heaven which is predominantly constructed in line with the ideals of 20th century consumerist society. Unlike, Tom Crick?s model of history, Barnes?s model is swayed by chaos. The co-existence of fictionality and reality is meant to indicate how history is constructed. Moreover, the use of changing narrators or changing points of view of a narrator further undermines the possibility of grasping an objective reality, and emphasizes the existence of multiplicity of interpretation. Nevertheless, paradoxically enough, Barnes does not negate a need for objective truth or belief in it. Despite all his efforts to expose the possibilities of interpretation, he lays stress on the dangers of relativity.