Ezistenz in modern and postmodern bildungsromanen: Hermann Hesse's Demian and Graham Swift's Waterland
Modern ve postmodern bildungsromanlarında varoluş felsefesi: Hermann Hesse'nin Demian ve Graham Swift'in Waterland adlı romanları
  1. Tez No: 407152
  2. Yazar: ZEHRA COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARRY CHARLES THARAUD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmayla, türünün modern ve postmodern örnekleri olarak öne çıkan Demian ve Waterland adlı bildungsromanlarının karşılaştırmalı analizleri ortaya koyulmuştur. Öncelikle Saussure'ün geliştirdiği yapısalcılık ve ardından gelen post-yapısalcılık teorilerine atıf yaparak, Demian'ın gerçeklik ve varoluş kavramalarına yapısalcı bir çerçeve çizmeyi amaçladım. Waterland romanındaki tarih ve varoluş kavramalarını ise post-yapısalcı bir çerçevede inceledim. Hermann Hesse, kader tarafından belirlenen öz kimliğin bilincine kademeli olarak erişen modern bir kahraman ortaya koyar. Bireyleşip ayrışma karşılığında, modern kahraman sonunda bütünleşmiş bir öz kimliğe ve benzersiz ve kesin bir gerçekliğe erişir. Buna karşın, Graham Swift'in romanı, postmodern bireyin kendisini ve dünyayı sonu gelmeyen bir arayışla anlamlandırmaya çalışmasını konu edinir. Bu arayış, farklılaşma, öteleme ve döngüsellik gibi kavramlarla öne çıkan post-yapısalcı özellikler sergilemektedir. Bu çalışmayla ana kahramanların kişisel gelişimlerine ışık tutulurken, modern ve postmodern paradigmalarda değişkenlik gösteren sosyal yapıya ve hayatın anlamına dair farklı yorumlamalara göre şekillenen varoluşun zamana bağlılığını göstermek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study offers a comparative analysis of two Bildungsromane, Demian and Waterland, which distinguish as modern and postmodern examples of the genre. Primarily referring to Saussurean structuralism and post-Saussurean theories, I intend to frame Demian's structuralist pattern of reality and Existenz in comparison to Waterland's post-structuralist pattern of history and Existenz. Hermann Hesse portrays a modern hero who is progressively brought to a conscious understanding of his original and preordained self. At the end, the modern hero attains a completed self and a unique and absolute reality, which requires individuation. By contrast, Graham Swift's novel reflects the postmodern individual's infinite quest to understand himself and the world. The quest reveals a post-structural essence that is marked with concepts such as différance and cyclicality. With an insight into the protagonists' self-development, this study aspires to display the temporality of Existenz which is shaped in relation to social structure and to the interpretation of life's significance in modernist and postmodernist paradigms.