Storytelling: Remaking meaning through collective memory and language
Hikaye anlatıcılığı: Toplumsal bellek ve dil aracılığıyla anlamın yeniden inşası
  1. Tez No: 798835
  2. Yazar: GAMZE YAŞAYANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM TOPLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu tez çalışması belleğin hayatımızdaki önemini ve yanılabilir olma özelliğini açıklamayı amaçlar. Diyalojik yapısı belleği kolektif yapar ve geçmişten gelen her hatıra ile yeniden şekillenmesi ve oluşturulması için bir temel sağlar. Hikaye anlatımı hayatta kalma ve topluma adaptasyon süreçlerine evrildiği için onu belleğin önemli bir özelliği olarak görür. Bellek ve kimlik postmodernism bakış açısıyla insanın parçalanmış ve muğlak dünya görüşünü öne çıkararak tartışılır. Buna ulaşmak için, bu tez bellek ve anlam üzerine üç roman incelenmesiyle devam eden üç bölüm olarak organize edilmiştir. Birinci bölüm belleğin anlamı ve bireysel ve kolektif belleği de kapsayarak bellek kategorilerini analiz eder. İkinci bölüm, zaman içinde gelişen anlam bozuklukları, değişiklikleri ve yeni yorumlamaları vurgulayarak bellek, anlam ve kimlik ilişkisine odaklanır. Üçüncü bölüm hikaye anlatıcılığının hayatımızdaki önemli özelliğini detaylandırır ve hayatı diyalojik olarak tasvir eder. Etrafımızdaki insanlara anlattığımız hikayelerin değiştirilen, yeniden şekillendirilen ya da hayata karşı duruş ve gelecek amaçlarımıza göre yapılandırılan kimliklerimiz hakkında ip uçları verdiğini anlatır. Dördüncü bölüm, Julian Barnes'ın romanı The Sense of an Ending'i (2011) ele alır ve gerçeklik yorumumuz zaman içinde değiştiği için belleğin ne kadar yanıltıcı olduğunu tartışır. Beşinci bölüm, Graham Swift'in Waterland (1983) adlı romanını analiz eder, tarihin üst anlatı olarak konumunu sorgular ve bellek ve tarih kavramlarının öznelliğini savunur. Son bölüm olan altıncı bölüm, Salman Rushdie'nin Midnight's Children (1981) adlı romanını tartışır ve bireysel ve kolektif kimlikleri harmanlar. Bu bölüm hikaye anlatıcılığı ve kimlik ilişkisi üzerine odaklanır ve hikaye anlatıcılığını bireysel ve sosyal dengelenme olarak görür. Sonuç olarak, bu tez belleğin oluşturduğu çarpıtmalar ve hikayelerin oluşturduğu alternatif gerçeklikleri tartışmaya çalışır. Hikayeleri bir performans alanı olarak görür ve toplum içinde onay ve kabul görebilmemiz için hikayemizi anlatmamız gerektiğini belirtir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to explore the significance of memory and its fallibility in our lives. Its dialogical nature makes it collective and forms a basis on which memory is constructed and reshaped with each remembrance from the past. It also claims the narration of stories as an essential feature of memory as it develops into a means of survival and adaptation process to the society. Memory and identity is discussed through the perspective of postmodernist features. Fragmented and ambiguous world view of the human being is aimed to be foregrounded. To achieve this end, this dissertation has been organized in three chapters followed by the examination of three novels written on memory and meaning. The first chapter analyses the meaning and categorizations of memory including individual and collective memories. The second chapter focuses on the relationship between memory, meaning and identity highlighting distortions, alterations and new interpretations in the course of time. The third chapter elaborates the intrinsic characteristic of storytelling and narration in our lives and describes life as dialogic. It claims that the stories we narrate to others give clues about our identities as they are tailored and reshaped according to our attitude and future goals. The fourth chapter looks into The Sense of an Ending (2011) by Julian Barnes and discusses how fallible memory is as our interpretation of our reality changes in time. The fifth chapter analyses Waterland (1983) by Graham Swift and questions history as a grand narrative and claims the subjectivity of memory and history. The sixth and final chapter discusses Midnight's Children (1981) by Salman Rushdie and intermingles individual and collective identities. It focuses on the relationship between storytelling and identity and depicts narration as individual and social homeostasis. Consequently, this dissertation attempts to discuss the ways meaning is achieved through distortions in memory and creation of alternate realities constructed by stories. It describes narratives as a place for performance and indicates that we need to narrate our stories for approval and acceptance in a community.