The interaction of history and time in Graham Swift's Waterland and Khalid Hosseini's Kite Runner: A new historical approach
Graham Swift'in Waterland ve Khalid Hosseini'nin Uçurtma Avcısı'nda zaman ve tarihin etkileşimi: Yeni bir tarihsel yaklaşım
  1. Tez No: 726152
  2. Yazar: AHMED MOHAMMED TAHER HAMEED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAVGAH GHULAM SAEED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, Graham Swift'in Waterland ve Khaled Hosseini'nin The Kite Runner'ini yeni tarihsel perspektifle inceleme girişimini temsil etmektedir. İki yazarın eserlerinde tarihi olayların tasviri açıktır. Ancak, farklı kültürel geçmişleri nedeniyle, iki yazar bazen tarih hakkında farklı görüşlere sahiptir. Swift'in Waterland'i ve Khaled Hosseini'nin The Kite Runner'i eserlerinde, her iki yazar için de tarihi yeniden anlatma girişimini temsil etmektedir. Yeni tarihselcilik teorisi, edebiyatı kültürel bağlamda incelemeyi amaçlar. Bu nedenle, Graham Swift ve Khaled Hosseini'nin kültüründe meydana gelen tarihsel olaylara atıfta bulunmak önemlidir, çünkü yeni tarihselcilik, her edebi eserin, tarihsel anların yaratılmasına katılan tarihsel bir anın ürünü olduğunu iddia eder. Çalışma üç bölümden oluşacaktır. Birinci bölüm, tezin teorik çerçevesini ve yeni tarihselciliğin nasıl ortaya çıktığını, üstelik, yazılarının yeni tarihselciliğin çerçevelenmesinde büyük etkisi olan ana etkileyicileri sunar. Yeni tarihselcilik, edebi eserin veya daha doğrusu herhangi bir edebi eserin anahtar bileşenler olarak zaman, yer ve dolayısıyla tarihsel bir olayı içerdiği ve bu anahtar bileşenlerin, yazar, eserinde bu yönleri açıkça tasvir etmese bile dikkatli bir analiz yoluyla edebi metinden deşifre edilebileceği varsayımına dayanır. İkinci bölüm, Khalid Hosseini'nin hikayesini yeni tarihsel perspektiften nasıl anlattığını ele alıyor. Bu bölüm Afganistan'daki sosyal, kültürel, politik ve tarihi olayları tasvir ediyor. Khaled Hosseini, uçurtma avcısını yeni tarihselcilik perspektifinden yorumlamak için Afganistan'ın eşsiz kültürel tarihini kendi deneyimiyle birleştirecektir. Son bölüm, yeni tarihselciliğin temel görüşlerine bağlı olarak Swift'in Waterland'ını inceliyor. Bu bölümde Swift, tarihçi ve kurgu yazarı ile birlikte geçmiş ile günümüz arasındaki ve tarihsellik ile metinsellik arasındaki bağlantının önemini vurgular. Graham Swift'in Waterland romanı döngüsel zamanlar, döngüsel tarihsel kalıplar ve anlatılar konusunu tartışıyor.
Özet (Çeviri)
This study explores Graham Swift's Waterland and Khaled Hosseini's The Kite Runner through a new historical perspective. The depiction of historical events is obvious in the works of the two writers. However, due to their different cultural backgrounds, the two writers have sometimes different views about history. Their works, Swift's Waterland and Khaled Hosseini's The Kite Runner, represent an attempt of both writers to re-narrate history. The theory of new historicism aims at studying literature through the cultural context; therefore, it is important to refer to the historical events that took place in the culture of Graham Swift and Khaled Hosseini, because New Historicism claims that every literary work is a product of a historical moment that participated in creating the historical moments. The study includes three chapters. The first chapter provides the theoretical framework of the study, how new historicism originated, and the main influencers whose writings had a great impact on framing new historicism. New historicism is based on the assumption that literary work, or any literary work, contains time, place, and consequently a historical event as key components, and these key components can be deciphered from the literary text through careful analysis, even if the writer does not explicitly portray these aspects in his or her work. The second chapter deals with how Khalid Hosseini tells his story from a new historical perspective. This chapter depicts the social, cultural, political and historical events in Afghanistan. Khalid Hosseini combines the unique cultural history of Afghanistan with his own experience in order to interpret the kite runner from the perspective of new historicism. The final chapter studies Swift's Waterland depending on the principal views of new historicism. In this chapter, Swift emphasizes the significance of the connection between past and present, along with the historian and the fiction writer, and between historicity and textuality. Besides, Graham Swift's novel Waterland discusses the topic of cyclical times, cyclical historical patterns, and narratives.