Emlak pazarlaması uygulamalarının bir kent merkezinde incelenmesi: Aydın ili örneği
An application of real estate marketing in downtown: Aydın city example
  1. Tez No: 312356
  2. Yazar: OYA ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı; emlâk pazarlarında yerlerini alan, emlâkçılar ile görüşülerek, emlâk pazarlama faaliyetlerinin düzeylerinin belirlenmesi, emlâkçıların uyguladıkları emlâk pazarlama teknikleri hakkında tespitlerde bulunarak, emlâkın pazarlanması konusuna katkı sağlamaktır. Emlâkçılık mesleğine hak ettiği itibarı kazandıracak gerçek profesyonellere ihtiyaç duyulmaktadır. Alıcıların ihtiyaçlarının belirlenerek, bu ihtiyaçların karşılanmasında emlâk sektöründe çalışanların önemi büyüktür.Aydın ili kent merkezindeki emlakçıların emlak sektöründe kullandıkları pazarlama teknikleri hakkındaki bilgi ve uygulamalarının ölçülmesiyle pazarlama ve satış tekniklerine etki eden faktörler araştırılmıştır. Emlak sektöründeki hızlı yükseliş dünyada ve Türkiye'de emlakın önemini arttırmış, bu yöndeki alış ve satışlarda da hareketlilik ortaya çıkmıştır.Emlakçıya gelen müşteriler; emlakı talep eden müşteriler (alıcılar, kiracılar) ile emlakı arz eden müşterilerden (satıcılar) oluşmaktadır. Emlakı talep eden müşteriler için çeşitli pazarlama stratejileri uygulanmaktadır. Emlakın pazarlanması, alıcılar ile satıcıların bir araya gelmesini sağladığı için emlak alım-satımı üzerindeki etkisi oldukça önemlidir.Bu amaçlar doğrultusunda, çalışmanın birinci bölümünde pazarlamanın tanımı ve gelişimi açıklanmıştır. İkinci bölümde, emlakın tanımı ve çeşitleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, emlak pazarlama kavramı tanımlanarak, kullanılan metotlar açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, saha çalışması olarak yapılan anketlerin sonuçları ortaya konmuş ve yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The intent of this work is to contribute subject of real estate marketing with meeting real estate agents to determine level of real estate activities and to reach determinations about real estate techniques which are used by real estate agents. Occupation of real estate needs real professionals to have deserved esteem. Workers of real estate agents have an important place to determininig needs of buyers and finding solutions for these needs.In the city center of Aydın is made a research which measure knowledge of real estate agents about real estate sector and marketing techniques of real estate marketing and to find factors which affect marketing and selling techniques. Increasingly rise of real estate sector provides to increase importance of real estate and these actions create a movement about real estate trade.Customers of real estate consist of customers who demand real estate (buyers, tenants) and supply real estate (owners, sellers). For customers of demanding real estate, varied marketing strategies are used. Real estate marketing provides that bringing together both of buyers and sellers, so it has a significant effectiveness upon real estate selling and buying.In accordance with these aims, first part of this work is about meaning of marketing and development of marketing. At second part meaning of real estate and its lines are explained. Third part is about meaning of marketing of real estate and used methods. Finally, last part is about results of surveys which are made as fieldwork and commenting of these results.