Yazılı belgelere göre Hitit devletinde yöneten-yönetilen ilişkisi
Ruler-ruled relations in the Hittite state according to the written documents
- Tez No: 901371
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hititoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Tezimizin ana konusunu, Hitit devletinin mutlak yöneticisi konumundaki kral ile ona tabi olan görevli memurlar ve vasal krallar arasında var olan ilişkilerin özellikleri oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Tanrılara karşı sorumlu olan kralın, emri altında olan insanlara yönelik yazdırdığı metinlerde kullandığı ifadeleri ve takındığı tutumları üzerinden, efendi-hizmetkar ilişkilerinin farklı zaman ve mekanlardaki yansımaları ele alınmıştır. Görevli kadrolara, bu kadroların sorumlu olduğu görev alanlarına ve vasal krallara yönelik yazılmış çivi yazılı metinlerin transliterasyonları verilerek Türkçe çevirileri yapılmıştır. Bu metinler, verilerin sunabildiği oranda, o an içinde bulunulan tarihsel şartlarla birlikte değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada, tezimizin hedefine uygun metin örneklerinden sınırlı sayıda bir seçki oluşturulmuştur. Bunların içinde, siyasi metinler, uyarıcı nitelikteki olay kronikleri, fermanlar, talimatlar, mektuplar ve vasal krallıklarla yapılan antlaşmalar bulunmaktadır. Tezin sonuna, tezde işlenen metinlerdeki Hititçe, Sümerce ve Akkadça kelime ve logogramların Türkçe karşılıklarının listelendiği bir sözlük bölümü de eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this thesis is the characteristics of the relations between the king, who was the absolute ruler of the Hittite state, and his subordinate officials and vassal kings. The reflections of master-servant relations in different times and places were discussed through the expressions and attitudes of the king, who was responsible to the gods, in the texts he had written for the people under his command. Transliterations of the cuneiform texts written for the staff in charge, the areas of duty for which these staff were responsible, and the vassal kings were given and Turkish translations were made. These texts have been tried to be evaluated together with the historical conditions at that moment, to the extent that the data can provide. Due to the wide scope of the subject, a limited selection of text examples suitable for the purpose of our thesis has been created. These include political texts, cautionary event chronicles, edicts, instructions, letters and treaties with vassal kingdoms. A dictionary section has been added to the end of the thesis, listing the Turkish equivalents of Hittite, Sumerian and Akkadian words and logograms in the texts treated.