Hitit Döneminde Anadolu'da değişim aracı olarak kullanılan madenler
Used metals as medium of exchange in Anatolia in the Hittite Period
- Tez No: 336529
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT YİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
M.Ö. II. binin ilk yarısında Asur Ticaret Kolonileri Çağı?nın kapanışından hemen sonraki süreçte, Orta Anadolu merkezli kurulan Hitit Krallığı, tarım ve hayvancılığın yanı sıra, savaş ganimeti, vergi, diplomatik hediye gibi yöntemlerle, malların merkeze, Hattu?a?ya, doğru aktığı bir sistem kurmuşlardır. Bu ekonomik sistem içerisinde, Hitit yasalarında, temel değişim aracı olarak gümüşün kullanıldığı görülse de hemen hemen bütün metaller, değişimde ödeme aracı işlevi görmüşlerdir. Hititlerde ağırlık ölçüsü 40?lık sisteme göre yapılandırılmıştır. Hititlerde falcılıktan eğitime, mimarlıktan sağlığa, tarımdan hayvancılığa kadar hemen tüm alanlarda belirli ödeme biçimleri metal üzerinden gerçekleştirilmiştir. Hititlerde ücretler yasalarla belirlenmiştir. Hititler Dönemi?nde gümüş, yasalarda ödeme aracı olarak belirtilmişse de kırsal kesimde sirkülasyonu azdır. Kırsal kesimde, ödemelerde, çoğunlukla bitmiş metal mallar ya da tarım ürünleri kullanılmaktaydı. Gümüş, altın ve demir gibi madenler prestij malzemesi olarak tapınak ekonomisi, vergi ödemelerinde ve diplomatik hediyeler içerisinde büyük yer tutmaktadır. Metaller, ödemelerde külçe olarak ya da ?mal para? anlamında bitmiş mal olarak kullanılmaktaydı.
Özet (Çeviri)
In the first half of the 2000 BC, immediately after the close of the Age of Assyrian Trade Colonies; the Hittite Kingdom -which was established as a Central Anatolia based kingdom- was established a system where as well as the agriculture and animal husbandry, the commodities were also flowing towards the center, to Hattusa, by such methods of the spoils of war, taxation and diplomatic gifts. In this economic system, although the main medium of exchange was shown as silver in the Hittite laws, almost all kinds of metals were considered as means of payment in exchange. The weight measurement system of the Hittites was based on 40 and its multiples. In Hittites, particular forms of payment were carried out by metals in almost all sectors including the fortune telling, education, architecture, health, farming and animal husbandry. The fees were determined by law in the Hittites. Although in the Hittite Period the silver was determined as the main medium of payment, it was very few circulated in rural areas. Mostly finished metal goods and agricultural products were used for the payments made in rural areas. The metals such as silver, gold and iron were holding an important place as the prestige material in the temple economy, in tax paying and among the diplomatic gifts. Metals were used as ingot in payments or they were used as finished goods in the terms of ?merchandise money?.