Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu
The crime of abuse of bank or credit cards
  1. Tez No: 336530
  2. Yazar: EYLEM BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 375
Özet
Üç ana bölüm altında ele alınan, bu çalısmanın konusu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu (TCK) m. 245?de düzenlenen ?Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması? suçudur. Suç TCK?da ?Bilişim Alanında Suçlar? içinde düzenlendiği için, birinci bölümde bilişim alanında suçlara ilişkin genel açıklamalar yapılmıştır. Ardından suçun; TCK m. 245?teki kanuni düzenleniş şekline, gerekçesine, yürürlüğe girdiği tarihten günümüze değin geçirdiği değişikliklere ve 765 sayılı TCK?daki (ETCK) karşılığına yer verilerek; hukuki konusu, maddi konusu, faili ve mağduru incelenmiştir. İkinci bölüm suçun unsurlarına, üçüncü bölüm ise suçun ortaya çıkış biçimlerine, yaptırımına, soruşturulmasına, kovuşturulmasına ve benzer suçlarla olan karşılaştırılmasına ayrılmıştır. Çalışmada inceleme konusu hükümle ilgili olarak doktrinde yer alan görüşlere, internet aracılığıyla ulaşılan veri tabanlarına, Yargıtay kararlarına olabildiğince ve sistematik bir şekilde yer verilmiştir. Çalışmada suçun bünyesinde barındırdığı sorunlara, tartışmalı konulara ve bu sorunların ne şekilde çözümlenebileceği hususunda eleştiri ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis, which is discussed under three main chapter, is article 245 of the Turkish Penal Code number 5237 (hereinafter called TPC). Article 245 regulates the crime of abuse of bank or credit cards. Because of the fact that article 245 was regulated in offenses in the field of Data Processing Systems in TPC, under fist chapter, general explanations about the offenses in the field of Data Processing Systems were made. Then, the legal form of the arrangement of article 245, legal basis of article 245, the date of entry into force, and to this day has undergone changes in article 245 and the relation betwenn Turkish Penal Code number 765 and article 245 are determined. Following that, substance, matter of fact, offender and victim of 245 are examined. Second chapter is reserved for elements of article 245 and third chapter is reserved for forms of appearance, penal, investigation, prosecution and the comparison of similar crimes of article 245. In addition, the opinions expressed in the doctrine regarding article 245, databases accessible via the Internet, the decisions of the Supreme Court in a systematic manner as possible are included in the thesis. Embodies the problems and controversial issues of article 245 and how these problems can be solved in the study regarding criticism and suggestions are made.