Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde iman ve ahlakın etkisi
The effect of faith and morals in preventing violence against women
  1. Tez No: 980837
  2. Yazar: KÜBRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCTEBA ALTINDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kadına yönelik şiddet olgusunu iman ve ahlak ilişkisi bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Toplumlarda artış gösteren kadına şiddet vakaları, sadece sosyolojik ya da hukuki bir sorun olarak değil, aynı zamanda dini ve ahlaki bir mesele olarak da ele alınmalıdır. Bu bağlamda, bireyin iman seviyesi ile ahlaki davranışları arasında ilişkinin, kadına şiddeti önlemedeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın temel problemi, dini değerlerin ve ahlaki ilkelerin bireysel ve toplumsal yaşamda yeterince içselleştirilememesi sonucunda, kadına yönelik şiddetin meşrulaştırılması ya da görmezden gelinmesi olasılığıdır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, İslam inancında yer alan iman ve ahlak ilkeleri ışığında kadına şiddetin nedenlerini irdelemek ve bu çerçevede çözüm yolları önermektir. Araştırmada nitel yöntem kullanılmış; literatür taraması, dini metinlerin analizi ve çeşitli sosyolojik rapor ve planlamaların değerlendirilmesi yoluyla konu derinlemesine incelenmiştir. Ayrıca seçilmiş hadis ve ayetler ışığında, kadına yönelik şiddetin İslami açıdan hiçbir meşruiyet zemini bulunmadığı vurgulanmıştır. Elde edilen bulgular, iman ve ahlak bilincinin yüksek olduğu bireylerde şiddet eğilimlerinin düşük olduğunu göstermektedir. Dini öğretim ve ahlaki eğitimin bireyin davranışlarını olumlu yönde şekillendirdiği ve şiddeti önleyici bir rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, kadına yönelik şiddetle mücadelede sadece yasal ve sosyal düzenlemeler değil, aynı zamanda bireylerin dini ve ahlaki eğitimi de büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda, dini kurumlar, eğitim sistemleri ve aile yapısı içerisinde iman-ahlak temelli değer eğitiminin güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the phenomenon of violence against women in the context of the relationship between faith and morality. The increasing cases of violence against women in societies should be addressed not only as a sociological or legal problem, but also as a religious and moral issue. In this context, the effect of the relationship between the individual's level of faith and moral behavior in preventing violence against women was investigated. The main problem of the study is the possibility of legitimizing or ignoring violence against women as a result of the failure to sufficiently internalize religious values and moral principles in individual and social life. In this context, the aim of the study is to examine the causes of violence against women in light of the principles of faith and morality in the Islamic faith and to suggest solutions within this framework. The qualitative method was used in the study; the subject was examined in depth through literature review, analysis of religious texts and evaluation of various sociological reports and plans. In addition, it was emphasized in the light of selected hadiths and verses that violence against women has no legitimacy grounds in terms of Islam. The findings obtained show that the tendency to violence is low in individuals with high faith and moral awareness. It has been concluded that religious education and moral education shape the behavior of individuals in a positive way and play a role in preventing violence. As a result, not only legal and social regulations but also religious and moral education of individuals are of great importance in combating violence against women. In this context, it is recommended to strengthen faith-moral based value education within religious institutions, education systems and family structure.