Türkiye'de doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile işsizlik oranı arasındaki ilişkinin analizi
The analysis of relationship between foreign direct investment and unemployment in Turkey
  1. Tez No: 336552
  2. Yazar: ERKAM TEKÇE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye?ye 2003-2012 döneminde gelen doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile söz konusu dönemde yaşanan işsizlik oranlarının ilişkisini analiz etmek ve böyle bir ilişki olması halinde bu ilişkinin yönü ve miktarı sorusuna cevap aramaktır. Bu kapsamda, öncelikle doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve işsizlik kavramları teorik olarak ele alınmış sonrasında ise verileri hem tek başına hem de birlikte ele alınarak analitik bir değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise 2003-2012 dönemine ait üçer aylık verilerden hareketle, Türkiye?ye gelen doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının miktarı ile söz konusu dönemde yaşanan işsizlik oranları arasındaki ilişki Johansen Eşbütünleşme yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile işsizlik oranı arasında, daha önce aynı konuda Türkiye ile ilgili yapılmış çalışmalarla uyumlu olarak, söz konusu dönem aralığında herhangi bir sebep-sonuç ilişkisi tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to analyze the relationship between inward foreign direct investments and unemployment rate in turkey for the period of 2003-2012 and to examine the direction and quantity of this possible relationship. In this respect, firstly, foreign direct investments and unemployment were evaluated theoretically and then analyzed one by one and together using relevant data. Finally, with 2003:01-2012:04 term's three months data, the quantity of inward foreign direct investments and unemployment rates were analyzed using the method of Johansen cointegration. At the end of the study, in line with other similar studies about Turkey, the relationship between inward foreign direct investments and unemployment rates in Turkey for relevant period, is not justified in any shape or form.