The determinants of inward foreign direct investment in Turkey
Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı yatırımın belirleyici unsurları
  1. Tez No: 587034
  2. Yazar: MAİTİKUERBAN ABUDUAINI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YAĞMUR ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmamızda makro ekonomik belirleyicilerin Türkiye'deki doğrudan yabancı yatırımlara etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmamızda bağımlı değişken ve bağımsız değişkenler arasındaki uzun vadeli eşbütünleşme ilişkisini araştırmak için 2005Q1-2017Q4'ün üç aylık verilerini kullanarak Oto-regresif Dağıtılmış Lag (ARDL) ve Kısıtlanmamış Hata Düzeltme Modeli (UECM) kullanılmıştır. Çalışma sonuçları uzun vadede Türkiye'de bağımlı değişken DYY ile bağımsız değişkenler GSYİH, GSYİH büyüme oranı, Ticaret Açıklığı, Faiz Oranı ve İşsizlik Oranı arasında istatistiksel olarak pozitif ilişkinin olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, Türkiye'de enflasyon oranının DYY girişleri üzerindeki istatistiksel olarak olumsuz etkisi ampirik analizlerle belirlenmiştir. Çalışma bulguları ayrıca, Reel Etkili Döviz Kurunun, Türkiye'de uzun vadeli doğrudan yabancı yatırım üzerinde istatistiksel olarak bir etkisi olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This paper mainly aims to explore the macroeconomic determinant factors and its impact on the inward foreign direct investment (FDI) in Turkey for recent years. Auto-regressive Distributed Lag (ARDL) and Unrestricted Error Correction Model (UECM) are the econometric methods that used to investigate the long-term conintegration relationships between the dependent variable and independent variables, using the quarterly data of 2005Q1-2017Q4. The study results reveal that statistically positive relationship exists between dependent variable FDI and independent variables GDP, GDP growth rate, Trade Openness, Interest Rate and Unemployment Rate in Turkey in the long-term. However, the statistically negative impact of Inflation Rate on FDI inflows in Turkey is identified through the empirical analysis. The study findings also indicate that the Real Effective Exchange Rate statistically has no effect on inward FDI in Turkey for long-term.