Ankara şehrinde ısı adası oluşumu
Formation of urban heat island in Ankara
- Tez No: 336553
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Meteoroloji, Geography, Meteorology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalışma, mekânsal olarak Ankara şehri ve yakın çevresini konu alırken, içerik olarak bu mekândaki sıcaklık durumunu, sıcaklığın dağılışını, bu dağılışa etki eden olası faktörleri ele almaktadır. Çalışmada iki farklı mekân ele alınmıştır. Bunlardan ilki Ankara şehri ve çevresi, ikicisi ise bu çerçeve içinde, hem kırsal hem de şehirsel alanların içerisinde bulunduğu, kuzeyden güneye uzanan bir hat ve yakın çevresidir.
Özet (Çeviri)
While this study is related to the Ankara metropolitan and its vicinity spatially, its content deals with the state of the temperature, the distribution of this temperature in the area and the factors affecting this distribution. For the study; two different areas have been taken into consideration. The first one is Ankara metropolitan and its vicinity and the second one is the line from the north to the south where the rural and urban areas are included in this frame and its surroundings.