2004-2009 tarihleri arasında kliniğimize başvuran epilepsi tanılı olguların sınıflandırılması ve izlemine yönelik geriye dönük değerlendirme
A classification of epileptic seizures and syndromes of patients with epilepsy followed in our pediatric neurology out-patient clinic between 2004-2009: A retrospective evaluation
- Tez No: 336568
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİHA KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Epilepsi çocuk ve adölesanlarda sık görülen nörolojik hastalıklardandır. Uygun tedavi ve prognoz için sınıflama önemlidir. 1960'lı yıllardan başlayarak Uluslararası Epilepsi ile Savaş Derneği (ILAE) Sınıflama ve Terminoloji Komisyonu tarafından epilepsi sınıflandırılması yapılmakta ve halen sürdürülmektedir. Çalışmamızın veri toplanmasına katkısı olabileceğini umuyoruz.Hastalar ve Yöntemler: Ocak 2004 - Aralık 2009 tarihlerinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Nörolojisi Polikliniği'nde izlenen 2 ay - 16 yaş arasında 533 epilepsili çocuk yaş, cinsiyet, görüntüleme bulguları, nöbet tipi, epileptik sendrom, epileptik nöbet ve sendromlarla ilişkili hastalık ve antiepileptik tedavi açısından geriye dönük olarak araştırıldı. Tanı ve sınıflama için ILAE kriterleri kullanıldı.Bulgular: Çalışmaya katılan çocukların %52,5'i erkekti. Çocukların %56,5'inin parsiyel, %43,5'inin jeneralize tipte nöbet geçirdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Epilepsy is one of the most common neurologic disorders in children and adolescents. An accurate diagnosis and classification of epilepsy is essential for instituting appropriate treatment and determining the prognosis. Beginning from the 1960?s international epilepsy specialists gathered and worked to lay down foundations of classification schemes of epileptic seizures and epileptic syndromes. The attempts to provide a new classification for epileptic seizures and syndromes is to be continued by the newly appointed International League Against Epilepsy (ILAE) Commission on Classification and Terminology. We believe that the results of our study may provide data for the coming generation.Patients and methods: We retrospectively evaluated the files of 533 patients with epilepsy aged between 2 months and 16 years who were followed in our clinic between January 2004 and December 2009 for age, sex, seizure type, epileptic syndrome, imaging findings, disorders associated with epileptic seizures and epileptic syndromes, and antiepileptic therapy. ILAE criteria were used for the diagnosis and classification of the epileptic seizures and epileptic syndromes.Results: 52.5% of the children were boys. 56.5% of the children had partial seizures and 43.5% of them had generalized seizures. Partial seizures were more common at later ages (p3 drugs. The most common of which was valproate.Conclusions: Our results such that localization-related epilepsies were found to be more frequent compared to generalized epilepsies and also generalized epilesies were more common in the first year of life were in accordance with the previous reports on epilepsy. However, there was a significant difference when the etiology is considered. For example the idiopathic epilepsies were less common among our population whereas symptomatic etiologies such as perinatal insults and inborn metabolic diseases were more frequent. It was also noticed that polytherapy was considerably high. The presence of a high frequency of symptomatic and/or cryptopgenic etiologies in our group together with a necessity for polyfarmacy was believed to be that intractable epilepsies of childhood was an important issue for developing countries.