Tek kullanımlık ışık cihazı başlıklarının braketlerin yapışma dayanıklılığı üzerine olan etkisi
The effect of using disposable dental curing unit bariers on shear bond strength of brackets
- Tez No: 336597
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SERDAR TOROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kompozitin sertleşmesi; kullanılan ışık cihazı, ışık cihazının ışık yoğunluğu, yapıştırıcının ışığa ne kadar süre maruz bırakıldığı, mine yüzeyini pürüzlendiren asitin tipi, uygulanma süresi, asit konsantrasyonu, yapıştırıcının içeriği ve tipi, braket tabanının şekli, braket materyali ve dişin tipi gibi birçok faktörden etkilenir. Bu çalışmanın amacı, tek kullanımlık ışık cihazı başlıklarının (TKICB) kullanımının braketin yapışma dayanıklılığı üzerine olan olası etkisini araştırmaktır. Ayrıca, TKICB'larının kullanımının kompozitin sertliğini nasıl etkilediği de incelenmiştir.Çalışmamızda 120 adet çekilmiş küçük azı dişi kullanıldı. Her biri 20'şer dişten oluşan toplam 6 grup vardı. LED ve halojen ışık cihazları; elastik başlık, streç film ve herhangi bir bariyer olmadan 3 farklı durumda kullanıldı. Işık cihazlarının ışık yoğunlukları her kullanımdan önce ölçüldü ve kaydedildi.Kompozitin sertliğini incelemek amacıyla; 2 mm yüksekliğinde, 5 mm çapında kompozit silindir bloklar hazırlandı. Her bir grup için 20 olmak üzere, toplam 120 standart kompozit silindir blok hazırlandı. Toplamda 6 grup vardı. Her iki ışık cihazı; elastik başlık, streç film ve herhangi bir bariyer olmadan 3 farklı durumda kullanıldı.En yüksek yapışma dayanıklılığı değerleri, her iki ışık cihazında da streç filmin kullanıldığı grupta görülürken, en düşük yapışma dayanıklılığı değerleri, her iki ışık cihazında elastik başlığın kullanıldığı grupta görülmüştür. Kontrol grubu, streç film ve elastik başlık kullanılan gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur.Kompozitin Knoop sertlik değerinde, kullanılan ışık cihazları arasında anlamlı fark görülmemiştir. En düşük Knoop mikrosertlik değerleri, her iki ışık cihazında da kontrol grubunda görülmüştür. Streç film kullanılan grup ile elastik başlık kullanılan grup arasında anlamlı fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effects of forsus appliances on the temporomandibular joint in patients having Class II division 1 malocclusion using centric relation (CR) records and CBCT imaging.This study was conducted with 35 patients with Class II division 1 malocclusion with a mean age of 14 years. All patients were planned to be treated with a fixed functional ortodontic appliance Power centric registration described by Roth were recorded using mandibular position indicator (MPI) and anterior-posterior joint spaces were measured on CBCT images at the beginning and end of fixed functional treatment.In MPI records, the most prevalent types of directional change in condylar position were inferior and distal.The amount of vertical displacement was greater than sagittal displacement at the beginning and end of fixed functional appliance treatment. Twenty three subjects (%65,7) showed a CR-CO discrepancy of ?2mm before forsus treatment.The magnitude of displacement was smaller after fixed functional treatment and there were statistically significant decreases for vertical displacement.While the patients who showed a CR-CO discrepancy greater than 2mm before fixed functional treatment had a statistically significant decrease for condylar displacement after fixed functional treatment, the patients who showed a CR-CO discrepancy within 2mm didn?t have any statistically significant difference for condylar displacement after the treatment.In CBCT images, the condyle was found positioned anteriorly in the glenoid fossa at the begining and end of the forsus treatment. There were no statistically significant differences regarding condylar position between pretreatment and posttreatment records.Further research should be conducted on long term effects of fixed functional treatment on TMJ with larger samples of Class II division 1 malocclusion.