Eksojen obeziteli çocuk hastalarda tiroid fonksiyonları ve eser elementler
Thyroid functions and trace elements in child patients with exogenous obesity
  1. Tez No: 336602
  2. Yazar: ATİLLA ÇAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DÖNERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Obezite enerji dengesindeki bozukluk sonrası gelişen multifaktöryel bir hastalıktır. Obezitede endokrin sistemin etkilendiği bilinmektedir. Obez çocuklarda serum tiroid hormonları ve eser element düzeylerinin etkilendiği gösterilmiştir. Serum tiroid hormonlarındaki değişim, serum eser element düzeylerinde meydana gelen değişimden kaynaklanabilir. Bu çalışmanın amacı eksojen obezite tespit edilen çocuk hastalarda serum tiroid hormon düzeylerinde meydana gelen değişimin serum eser element düzeylerindeki değişimi ile ilişkili olup-olmadığını değerlendirmektir.Eksojen obezite tanılı 85 çocuk çalışma grubunu oluştururken, aynı cinsiyet ve benzer yaştaki 24 sağlıklı çocuk kontrol grubunu oluşturdu. Serum tiroid situmülan hormon (TSH), serbest tiroksin (sT4), serbest triiyodotironin (sT3), tiroglobulin (TG), selenyum (Se), çinko (Zn), bakır (Cu) ve Mangan (Mn) düzeyleri çalışma grubunda tedaviden önce ve tedavinin 3. ve 6. aylarında ölçülürken, kontrol grubunda bir kez ölçüldü.Obez hastaların tedavi öncesi trigliserid, kolesterol ve LDL değerlerinin kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek olduğu saptandı (p=0,01, p=0,001, p=0,001). Hasta grubunda tedavi öncesi açlık kan şekeri (AKŞ), açlık insülin, AKŞ/açlık insülin, HOMA-IR ve HbA1c düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak farklı bulundu (p=0,003, p=0,001, p=0,006, p=0,001, p=0,001). Çalışma grubunda tedavi öncesi sT4 düzeyinin tedavinin 6. ayında anlamlı olarak arttığı saptandı (p=0,006). Hasta grubunda tedavi öncesi Zn düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşüktü (p=0,009). Obez çocuklarda tedavi öncesi, tedavinin 3 ve 6. aylarındaki serum Mn ve Se düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek olduğu bulundu (p=0,001, p=0,001).Sonuç olarak; eksojen obezite tanılı çocuklarda sT4, Zn, Mn ve Se düzeyleri anlamlı olarak etkilenmektedir. Serum sT4 düzeyindeki değişim eser element konsantrasyonunda meydana gelen değişim ile ilişkili değildir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a multifactorial disease developing following impairment of the energy balance. The endocrine system is known to be affected in obesity. Serum thyroid hormones and trace element levels have been shown to be affected in obese children. Changes in serum thyroid hormones may result from changes occurring in serum trace element levels. The aim of this study was to evaluate whether or not changes in serum thyroid hormone levels in children with exogenous obesity are associated with changes in trace element levels.Eighty-five children diagnosed with exogenous obesity constituted the study group and 24 age- and sex-matched healthy children made up the control group. Serum thyroid stimulating hormone (TSH), free thyroxine (fT4), free triiodothyronine (fT3), thyroglobulin (TG), selenium (Se), zinc (Zn), copper (Cu) and manganese (Mn) levels in the study group were measured before and at the 3rd and 6th months of treatment, and once only in the control group.Obese patients? pre-treatment triglyceride, cholesterol and LDL values were significantly higher than those of the control group (p=0.01, p=0.001 and p=0.001). Patient group pre-treatment fasting blood sugar (FBS), fasting insulin, FBS/fasting insulin, HOMA-IR and HbA1c levels differed significantly from those of the control group (p=0.003, p=0.001, p=0.006, p=0.001, p=0.001). Pre-treatment fT4 level in the study group rose significantly by the 6th month (p=0.006). Zn levels in the patient group were significantly low compared to the control group (p=0.009). Mn and Se levels in the obese children before and at the 3rd and 6th months of treatment were significantly higher than those of the control group (p=0.001, p=0.001).In conclusion, fT4, Zn, Mn and Se levels are significantly affected in children diagnosed with exogenous obesity. The change in serum fT4 levels is not associated with changes in trace element concentrations.