İdrar kaçıran kadınlarda sistometri, üroflovmetri ve mesane günlüğünden elde edilen maksimum mesane kapasitelerinin karşılaştırılması
A comparison of maximum bladder capacity obtained from cyctometry, uroflowmetry, and 24-h diary in women with urinary incontinence
- Tez No: 336609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bizim çalışmamızda amaç, İK olan kadınlarda sistometri, üroflowmetri ve mesane günlüğünden elde edilen mesane kapasitelerinin birbiri ile karşılaştırılarak basit, ucuz ve gerçek yaşamdan elde edilen yani mesane günlüğü ve/veya üroflovmetriden elde edilen mesane kapasitelerinin en doğru mesane kapasitesinin elde edildiği sistometrik maksimum kapasiteyi tahmin etmekteki yeri ve hangi durumlarda mesane kapasitesinin tesbit edilmesi için sistometri yapılması gerektiğinin doğru tespitini yapmaya çalışmaktır.Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Kadın Ürolojisi ve Nöroüroloji Birimine ait 2003-2011 tarihleri arasında takip ve tedavi edilen ve birim tarafından arşivlenen 1200 kadın hastanın dosyaları incelenmiştir. Bu hastalardan idrar kaçırması olan ve üroflovmetri, mesane günlüğü ve sistometri sonuçları tam olan 253 hasta çalışmaya dahil edilmiştir.Çalışmaya dahil edilen hastaların yaşı, VKİ(vücut kitle indeksi), doğum sayısı, menopoz varlığı, Diabetes Mellitus (DM), sistometride DAA varlığı ve idrar kaçırma tipleri belirlendi. Belirlenen durumlar uygun şekilde gruplandıktan sonra oluşturulan bu gruplar mesane günlüğü ,üroflovmetri ve sistometriden elde edilen mesane kapasiteleri açısından bir biri ile karşılaştırıldı.Hastalar İK tiplerine göre ise sıkışma TİK, stres TİK, karışık TİK ve karışık TİK olanlar ise baskın olan İK tipine göre ayrılarak değerlendirilmiştir.Çalışmamızda DAA tespit edilen hasta grupları dışında bütün gruplarda üroflovmetrik mesane kapasitesi mesane günlüğünden elde edilen mesane kapasitesinden ve sistometrik mesane kapasitesinden istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur. DAA tespit edilen hasta gruplarında da üroflovmetrik mesane kapasitesi mesane günlüğünden elde edilen mesane kapasitesinden ve sistometrik mesane kapasitesinden düşük olmasına karşın istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.Sonuç olarak İK'lı kadınlarda maksimum mesane kapasitesinin bulunmasında mesane günlüğünden elde edilen kapasitenin sistometrinin yapılmasını azaltmada faydalı olduğu düşünülmüştür
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the urinary bladder capacities obtained by cystometry, uroflowmetry and urinary bladder diary of women with urinary incontinence (UI) and to obtain a cheap, simple and real life urinary bladder diary and/or usefulness of this urinary bladder capacities obtained by the uroflowmetry at which cytometric capacity of the urinary bladder is the most true. We also aimed to determine at which conditions the cystometry is necessary to obtain the urinary bladder capacity.Patient files of the 1200 women who were treated and followed by the Medical Faculty of the Gazi University, Urology Department, Female Urology and Neurourology Unite between 2003 ? 2011 were examined. Of all these 1200 patients, 253 patients whose uroflowmetry, urinary bladder diary and cystometry results were available are included into the study.Age, Body Mass Index (BMI), number of births, presence or absence of the menapouse, Diabetes Mellitus (DM), presence of detrusor overactivity and the types of the urinary incontinence of the patients were determined. Determined conditions are grouped and these groups were compared with urinary bladder diary, and urinary bladder capacities obtained from the uroflowmetry and cystometry.Patients were evaluated according to their UI type as urge UI, stress UI, mixed UI and the mixed type UI patients were also evaluated according to dominant type of UI.Except for the overactive detrusor patient group, in all other groups uroflowmetric urinary bladder capacity was found to be statistically significantly lower than the urinary bladder capacities obtained from the urinary bladder diary and cystometry. In patient with detrusor overactivity, uroflowmetric urinary bladder capacity was found to be lower than the capacities obtained by diary and cystometry but this was not statisticaly significant.As a result, it is concluded that the bladder capacity obtained from the urinary bladder diary could reduce the sistometric evaluation in UI women.