İdrar kaçıran kadınlarda hemşirelik eğitimi ve davranışsal tedavinin konfor pelvik taban kas egzersizi öz-etkililik algısı ve yaşam kalitesine etkisi
Effects of nursing education and behavioral therapy on comfort, pelvic muscle exercise self-efficacy and quality of life among women with urinary incontinence
- Tez No: 224600
- Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE PINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Üroloji, Nursing, Health Education, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Araştırma hemşirelik eğitimi ve davranışsal tedavinin konfor, pelvik taban kas egzersizi öz-etkililik algısı ve yaşam kalitesine etkisini incelemek amacıyla idrar kaçıran 30 kadında yapıldı. Konfor Üriner Sıklık ve Üriner Konfor Ölçeği (UIFCQ), pelvik taban kas egzersizi öz-etkililik algısı Broome Pelvik Taban Kas Egzersizi Öz-etkililik Ölçeği (Broome PMSES) ve yaşam kalitesi Uluslararası İnkontinans Sorgulama Formu (ICIQ-SF) ile ölçüldü. Broome PMSES etkililik ve sonuç beklentisi olmak üzere iki alt boyutta ve total olarak değerlendirildi. Araştırma öncesi ülkemizde daha önce Türkçe formu olmayan UIFCQ ve Broome PMSES'nin güvenirlik-geçerliği yapıldı, tatmin edici sonuçlar bulundu. Ön görüşme sonrası olgulara bireysel eğitim, takiben biofeedback yöntemi ile pelvik taban kas egzersiz eğitimi verildi; üçüncü ve altıncı aylarda iki izlem görüşmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Effects of Nursing Education and Behavioral Therapy on Comfort, Pelvic Muscle Exercise Self-Efficacy and Quality of Life among Women with Urinary IncontinenceWe conducted this study to determine the effects of nursing education and behavioral therapy on comfort, pelvic muscle exercise self-efficacy and quality of life among 30 women having urinary incontinence. We evaluated comfort, pelvic muscle self-efficacy and quality of life by using Urinary Incontinence and Urinary Frequency Comfort Scale (UIFCQ), Broome Pelvic Muscle Exercise Self?Efficacy Scale (Broome PMSES) and International Consultation on Incontinence Questionnaire Short Form (ICIQ-SF) respectively. We evaluated Broome PMSES in two sub dimensions including efficacy expectation and outcome expectation besides total. Prior to main study we investigated reliability and validity of UIFCQ and Broome PMSES and found satisfactory results. After first evaluation the participants were given individual training and then pelvic muscle exercise training by using bio-feedback method to manage urinary incontinence. We evaluated participants third (first evaluation) and sixty (second evaluation) months following training completed.