Normal doğum ve sezaryen sonrası analjezi için TENS uygulaması
TENS application for analgesia after normal delivery and cesarean
- Tez No: 336628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAĞISTAN TOLGA ARIÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş: IASP, ağrıyı gerçek veya potansiyel doku hasarı ile ilişkili olarak ortaya çıkan, hoş olmayan duyusal ve bilişsel deneyim olarak tanımlamaktadır. Ağrının patofizyolojisi ve tedavisi konusundaki gelişmelere, bilgilerimizin derinleşmesine, yeni ilaçların ve karmaşık ilaç uygulama sistemlerinin kullanımda olmasına karşın, halen birçok hasta, cerrahi sonrası ağrıları için yetersiz tedavi görmeye mahkum edilmektedir. Postoperatif ağrı hastanın fizyolojik ve psikolojik yapısı cerrahinin tipi, yeri-süresi, postoperatif komplikasyonlar, preoperatif ve postoperatif uygulanan analjezi teknikleri ile postoperatif bakım kalitesi etkileyen faktörler arasındadır. Postoperatif analjezide seçilen yöntem ve ilaçla minimal yan etki ile maksimum yarar sağlanması hasta güvenliği ve konforu açısından en önemli amaçtır. Normal doğum sonrasında oluşan uterin kontraksiyonlar sonucunda abdominal ağrı yoğun bir şekilde hissedilir. Postoperatif ağrı tedavisinde önemli avantajları ile TENS uygulaması gündemdedir. Sezaryen ve normal vajinal yolla doğum sonrası analjezik seçimi diğer ağrılara göre özellik gösterir. Çünkü kullanılan analjezik annede sedasyon yapabilir ya da bebeğe emzirme yolu ile geçebilir.Amaç: Biz çalışmamızda TENS uygulamasının yan etkisinin neredeyse hiç olmaması, uygulamasının kolay olması ve maliyetinin düşük olması nedeni ile normal doğum ve sezaryen sonrası analjezide TENS kullanımının etkinliğini araştırmayı amaçladık.Materyal-Metod: Sezaryen ve normal doğum olarak 2 ana çalışma grubu oluşturuldu. Her iki grup için toplam 100'er hasta randomize olarak dahil edildi. Bunlardan sezaryen grubu plasebo (grup 1=50 hasta) ve hasta(grup 2=50 hasta) grubu olarak kendi içinde 2 alt gruptan oluşmakta idi. Normal doğum grubu da yine aynı şekilde hasta (grup 3=50 hasta) ve plasebo (grup 4=50 hasta) grubu olarak 2 alt gruptan oluşmakta idi. Bütün gruplara öncelikle farmakolojik analjezik verildikten sonra TENS probları yerleştirildi. Fakat akım hasta grubuna verildi, plasebo grubuna akım verilmedi. Hem hasta grubunda hem de kontrol grubunda TENS probları yerleştirilmeden önce ve TENS uygulama süresinden sonra hastaların visual analog skala (VAS) ve verbal numerik skala (VNS) skoru ile ağrı düzeyi belirlendi.. TENS uygulanması öncesi ve sonrası ağrı düzeyindeki değişimler mm ve numeric olarak ölçüldü.Bulgular: Çalışmamızda sezaryen ve normal doğum grubunda postoperatif ağrı tedavisinde TENS' uygulamasını etkili olarak bulduk. Ayrıca normal doğum grubunda postpartum 8.saatteki analjezik gereksiniminde istatistiksel olarak anlamlı fark saptamadık. Sezaryen grubunda ise postoperatif 8.saatteki analjezik gereksiniminde istatistiksel olarak anlamlı azalma saptadık.Sonuç: Sezaryen ve normal doğum yapan hastalardaki ağrı tedavisinde TENS diğer analjezik yöntem ve medikasyonlara göre üstünlüklerinin olmasının yanında etkin bir analjezik yöntemdir . TENS kullanımı ile ilgili yapılacak daha fazla çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
IASP is defined as an unpleasant sensory and cognitive experience, associated with actual or potential tissue damage, Despite developments in the pathophsiology and treatment of pain, our increasing knowledge end new drugs and complex drug delivery systems that are being used,after surgery many patients are stil sentenced to inadequate treatment for their pain. Postoperative pain, the patient?s physiological and psychological structure, the type of the surgery, the place and time of surgery, postoperative complications, preoperative and postoperative analgesia tecniques and quality of postoperative care are among the factors affecting tens aplication with regard to patient?s safe and the comfort in postoperative analgesic selected method and minimal side effect and maximum benefit of the drug are the most important purpose.Abdominal pain, which occur after normal delivery as a result of uterin contractions, is felt intensely. TENS application with it?s significant advantage of the treatment of postoperative pain is on the agenda. After cesarean and normal delivery analgesic selction shows differences according to other pains. Because analgesic used can cause sedation at mother or pas to baby through breaset feedingAim: We aim to increase usage of tens at analgesia after normal delivery and cesarean. Because there is almost no side affect and its usage is easy and it has low cost.Matherial and method: Two main studying grups are created. First is caserean and the second is normal delivery. Both grups consist of 100 patient as randomized. Cesarean group consist of two subgrup, placebo(Group 1=50 patient), and TENS group (Group 2=50 patient). In the same way, normal delivery consist of two subgroup TENS(Group 3=50 patient) group and plasebo (group 4 50 patient) group. After given pharmocological analgesic, all groups were placed TENS probes. But stimulation was given patient group, it wasn?t given plasebo group. Before placed TENS probes and after aplication period of TENS patient?s VAS and VNS scors and pain levels were determined at both the TENS group and placebo group. Before and after application of TENS changes in pain level was measured as mm and numeric.Findings: We decided that TENS application on cesarean patient and normal delivery, postoperative and postpartum pain treatment are effective. In cesarean group we detected increase in postoperative analgesic requirement at eigthty hour but not normal delivery groupResults: TENS is a effective method and has superior than other analgesic methods in cesarean and normal delivery