Normal vajinal ve sezaryen doğum yapan kadınlara doğum sonrası verilen emzirme eğitiminin emzirme öz yeterliliği ve emzirme başarısına etkisi
The effect of breastfeeding education given to women with normal vaginal and cesarean delivery on breastfeeding self-efficiency and breastfeeding success
- Tez No: 807720
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE KOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu araştırma, normal vajinal doğum ve sezaryen yapan kadınlara doğum sonrası verilen emzirme eğitiminin emzirme öz yeterliliği ve emzirme başarısına etkisinin belirlenmesi amacıyla ön test son test yarı deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini Ekim 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında İstanbul'da bir kadın doğum ve çocuk hastalıkları eğitim araştırma hastanesinde normal vajinal ve sezaryen doğum yapan 38 kontrol ve 38 girişim olmak üzere 76 kadın oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu, Emzirme Bilgi Düzeyi Tanılama Formu, LATCH Ölçeği ve Postnatal Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerinden sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Bağımsız gruplarda sosyodemografik ve tanımlayıcı değişkenlerin arasındaki farklar ki-kare ve Fisher Exact testleri ile, gruplara göre ölçek puanlarının farklılaşma durumunun incelenmesinde bağımsız gruplar t testi ile grupların içerisinde ölçeklere ilişkin ön test son test ölçümleri arasındaki değişimin incelenmesinde ise bağımlı gruplar t-testi analizlerinden faydalanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan kadınların ortalama yaşı 30,82±4,95 yıldır. Girişim grubundaki kadınların Emzirme Bilgi Düzeyi Tanılama Formu son test puanları (13,68±1,14), kontrol grubunda yer alan kadınların Emzirme Bilgi Düzeyi Tanılama Formu son test puanlarından (10,63±1,92) yüksek bulunmuştur. Girişim grubundaki kadınların LATCH Ölçeği ön test değerine (7,07±1,56) göre LATCH Ölçeği son test değerindeki (8,31±1,31) artış anlamlı bulunmuştur (t=-7,255;p=0,000
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out as a pretest posttest randomized controlled trial in order to determine the effect of postpartum breastfeeding education given to women who had normal vaginal delivery and cesarean section on breastfeeding self-efficacy and breastfeeding success. Materials and Methods: The sample of the study consisted of 76 women, 38 controls and 38 interventions, who had normal vaginal and cesarean delivery at a gynecology and pediatrics training and research hospital in Istanbul between October 2021 and January 2022. The data of the study were collected with“Descriptive Information Form, Breastfeeding Knowledge Level Diagnostic Form, LATCH Scale and Postnatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale”. In the evaluation of the data, descriptive statistical methods such as number, percentage, mean and standard deviation were used. Chi-square and Fisher Exact tests were used to analyze the differences between sociodemographic and descriptive variables in independent groups, independent groups t-test was used to analyze the differentiation status of scale scores according to groups, and dependent groups t-test analyzes were used to examine the changes between pre-test and post-test measurements of scales within groups. Results: The mean age of the women participating in the study was 30.82±4.95 years. The Breastfeeding Knowledge Level Diagnosis Form posttest scores of the women in the intervention group (13.68±1.14) were higher than the Breastfeeding Knowledge Level Diagnosis Form posttest scores of the women in the control group (10.63±1.92). The increase in the LATCH Scale post-test value (8.31±1.31) compared to the LATCH Scale pre-test value (7.07±1.56) of the women in the intervention group was found to be significant (t=-7.255; p=0.000