Primipar kadınların normal doğum ve sezaryen sonrası depresyon ve cinsel işlev açısından değerlendirilmesi
Evaluation of primiparal women in terms of depression and sexual function after normal delivery and post-caesarean section
- Tez No: 730162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GALİP ZEBİTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Normal doğum ile sezaryen yıllardır kıyaslanması süregelen farklı doğum teknikleridir. Araştırmamızda primipar kadınlara normal doğum ve sezaryen ile doğum sonrası depresyona eğilim olup olmadığını anlamak için doğum öncesi, doğum sonrası 6.hafta ve 12.haftalarda 'Edinburg doğum sonrası depresyon ölçeği' testi yapmayı planladık. Bununla eş zamanlı olarak aynı primipar kadınlara cinsel işlevi değerlendirmek için doğum öncesi, doğum sonrası 6.hafta ve 12.haftalarda 'Kadın Cinsel İşlev İndeksi(FSFI)' testi yapmayı planladık. Daha sonra bu veriler ile primipar kadınlarda doğum şeklinin depresyon ve cinsel işlev açısından kadınlar üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamız prospektif, gözlemsel, tanımlayıcı anket çalışmasıdır. Araştırma kapsamı dahilinde Ekim 2021 – Mart 2022 tarihleri arasında T.C. İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde çalışma kriterlerimize uygun ve aydınlatılmış onamla çalışmaya katılmaya gönüllü olduklarını belirten hastalar dahil edilmiştir. Çalışmaya; kliniğimizde doğum yapmak üzere başvuran 18 yaşın üzerinde ve 45 yaşın altında, daha önce doğum öyküsü bulunmayan, term (37-42 hafta arası) dönemde, tekil gebelik sahibi, yardımcı üreme teknikleri kullanılmadan gebe kalmış, kendisinde ve eşinde psikiyatrik hastalık ve cinsel disfonksiyon tanımlamayan toplamda 219 hasta dahil edilmiştir. Hastalara doğum öncesi son antenatal kontrolde, doğum sonrası erken dönemde (6. Hafta) ve doğum sonrası geç dönemde (12. Hafta) olmak üzere 3 görüşme yapılarak Edinburg Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EPDÖ) ve Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (FSFI) anketleri uygulandı. İlk görüşmede hastalara bu anketlere ek olarak sosyodemografik özellikleri ve cinsel işlevleri hakkında bize bilgi sağlayacak soruları içeren bir anket formu doldurtuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: Normal birth and cesarean section are different birth techniques that have been compared for years. In our study, we planned to perform the 'Edinburgh postpartum depression scale' test at prenatal, postpartum 6th and 12th weeks in order to understand whether there is a tendency to postpartum depression in primiparous women with normal delivery and cesarean section. Simultaneously, we planned to perform the 'Female Sexual Function Index (FSFI)' test to the same primiparous women at prenatal, postpartum 6th and 12th weeks to evaluate sexual function. Then, with these data, we aimed to investigate the effect of delivery method on women in terms of depression and sexual function in primiparous women. Methods: Our study is a prospective, observational, descriptive survey study. Within the scope of the research, between October 2021 and March 2022, T.R. Patients in the Gynecology and Obstetrics Clinic of Istanbul Training and Research Hospital, who met our study criteria and stated that they volunteered to participate in the study with informed consent, were included. To work; In total, who applied to our clinic to give birth, over the age of 18 and under the age of 45, with no previous birth history, at the term (between 37-42 weeks), with a single pregnancy, without using assisted reproductive techniques, without any psychiatric disease or sexual dysfunction in himself or his spouse. 219 patients were included. Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS) and Female Sexual Functioning Scale (FSFI) questionnaires were applied to the patients by making 3 interviews at the last antenatal control before birth, in the early postpartum (6th week) and in the late postpartum (12th week) period. In the first interview, in addition to these questionnaires, the patients were asked to fill out a questionnaire containing questions that would provide us with information about their sociodemographic characteristics and sexual functions.