Karayollarında kullanılan sanat yapılarının seçimi ve ekonomik yönden karşılaştırılması
The Selection of culvert types in highways and their economic comparasion
  1. Tez No: 33664
  2. Yazar: İBRAHİM YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
III ÖZET Yüksek Lisans Tezi KARAYOLLARINDA KULLANILAN SANAT YAPILARININ SEÇİMİ VE EKONOMİK YÖNDEN KARŞILAŞTIRILMASI İbrahim YAŞAR Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 1993, Sayfa: 69 Bu araştırmada menfezlerin genel özellikleri açıklandıktan sonra debi hesabı ve menfez kesitinin tayini incelenmiştir. Karayollarında yapılan menfezler; inşa. esasları., sürüntü maddeleri., dere yatağı ve dolgu yüksekliği yönünden karşılaştırılmıştır. Aynı debiyi geçiren değişik ebatlardaki kemer menfez, kutu menfez ve tabiiyeti menfezlerin maliyeti çıkarılmış ve karşılaştırılması yapılmıştır. Menfez cinslerine göre kum-çakıl taşıma mesafesinin maliyete etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak, menfez seçiminde hangi ebatda ve hangi çeşit menfezlerin deha ekonomik olduğu araştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Sanat yapıları, kemer menfez, kutu menfez, tabliyeli menfez.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master's Thesis THE SELECTION OF CULVERT TYPES IN HIGHWAYS AND THEIR ECONOMIC COMPARISON İbrahim YAŞAR Fırat University Graduate School of Matured end Applied Sciences Department of Civil Engineering 1993. Page: 69 In this study, the general characteristics of culverts were detailed and the calculation of discharge capacities end decision of culverts cross-section were investigated. The culverts in highways were compared for their construction principles, capacity of dragging materials, stream bed and filling herght. The construction cost of various sizes of arch, box end bridge culverts which all lies similar discharge capacity were calculated and compared within it. The effect of transportation distance of fine and coarse aggregates to the total construction cost were investigated. In the selection of culvert types, the most economic sise and types of culverts were investigated. KEYWORDS: Culvert types, arch, box, bridge culvert.