Toksikoloji yoğun bakıma yatırılan hastaların depresyon ve suicidal girişim sıklığının araştırılması
Investigation of the frequency of depression and suicidal attempts in patients admitted to toxicology intensive care unit
- Tez No: 936993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmada Konya Şehir Hastanesi Toksikoloji Yoğun Bakım'a suicidal girişim nedeniyle yatışı yapılarak tedavi ve takibi yapılan hastaların sosyodemografik özelliklerinin ve tıbbi durumlarının değerlendirilmesi, Beck Depresyon Envanteri Skoru ile depresyon sıklığı ve suicidal girişim sıklığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel, prospektif bir çalışmadır. Konya Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Toksikoloji Yoğun Bakım'a 15.04.2024-01.03.2025 tarihleri arasında yatarak tedavi edilen ve çalışmaya katılmayı kabul eden, onam veren 18 yaş üzeri 150 kadın ve erkek birey dahil edilmiştir. Çalışmada veriler 60 sorudan oluşan veri toplama formu ve 21 soruluk Beck Depresyon Envanteri (BDE) ile toplanmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerin gösteriminde sürekli sayısal değişkenler için ortalama ve standart sapma, kategorik değişkenler için ise sayı ve yüzde değerleri kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Pearson Ki-kare testi ve Fisher's Exact Test kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren sürekli sayısal değişkenler ve kesikli sayısal değişkenlerin karşılaştırılmasında Bağımsız Gruplar T Testi kullanılmıştır. Korelasyon analizinde Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the sociodemographic characteristics and medical conditions of patients hospitalized in Konya City Hospital Toxicology Intensive Care Unit due to suicidal attempt, and to investigate the frequency of depression and suicidal attempt with Beck Depression Inventory Score. Materials and Methods: The study was a cross-sectional, prospective study. Among the patients who were followed up in Konya City Hospital Emergency Medicine Clinic Toxicology Intensive Care between 15.04.2024-01.03.2025, 150 individuals (both male and female) over the age of 18 who agreed to participate in the study and gave consent were included. Data were collected using a data collection form consisting of 60 questions and the 21-question Beck Depression Inventory (BDI). In the presentation of descriptive statistics, mean and standard deviation were used for continuous numerical variables and number and percentage values were used for categorical variables. Pearson Chi-square test and Fisher's Exact Test were used to compare categorical variables. Independent Samples T-Test was used to compare normally distributed continuous numerical variables and discrete numerical variables. Spearman correlation analysis was used in correlation analysis.