Mültipl myelomlu hastalarda ilk sıra tedavinin ikinci küründen sonra değerlendirilen serbest hafif zincir oranlarının tedavi sonuçlarına etkisi
- Tez No: 336667
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNCİ YAĞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Mültipl myelom tüm kanserlerin %1?ini ve hematolojik kanserlerin %10?unu oluşturur. Plazma hücrelerinin kontrolsuz çoğalması doğrudan, M protein ve sitokinler aracılığı ile doku ve organlarda hasara neden olur. Hafif zincir myelomu ve oligosekratuar MM tanısında ön plana çıkan serum SHZ ölçümü yönteminin tanı anında prognostik bir gösterge olacağına ilişkin yıllar içinde birçok çalışma yapılmıştır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Hematoloji Bilim Dalında izlenen, çalışmaya uygun yeni tanı 83 MM hastanın; - Tanı anı SHZ oranları - İlk sıra tedavinin 2. küründen sonra SHZ oranları kaydedildi. Serbest hafif zincir oranı normal aralığı 0,26-1,65 olarak kabul edildi ve hastalar buna göre 2 kürden sonra SHZ oranları düzelen (n=32) ve düzelmeyen olarak gruplandırıldı. Ortanca 25 aylık izlemde (4-79,5 ay) erken yanıtın TSK üzerine etkisi araştırıldı. İlk sıra tedavinin 2. küründen sonra SHZ oranları düzelen hastalarda mevcut tedaviye yanıt alınabilme olasılığı düzelmeyen hastalara göre daha yüksek bulunmuştur (%83?e %50) (p=0,01). Yine ilk sıra tedavinin 2.
Özet (Çeviri)
Multiple Myeloma accounts for 10%of hemotological and 1%of all cancers in the world. Uncontrolled production of plasma cells cause tissue and organ damage directly, with M protein or via cytokins. Serum free light chain (FLC) measurement comes forward in the diagnosis of light chain myeloma and oligosecretuar MM and its measurement in the time of diagnosis is shown to be prognostic marker in many recent studies. Of 83 newly diagnosed MM patients followed in Gazi University Department Of Hematology who are approriate for this study; - Serum FLC ratio in the time of diagnosis - Serum FLC ratio after second dose of first line treatment were all saved. The normal interval of FLC ratio was accepted as 0,26-1,65 and patients were devided into two groups. First group consists of the patients whose FLC ratio improved and the second group was not improved after second dose of treatment. The effect of early remission on overall survival was searched in median 25 (4-79,5) months follow up. The probability of response to available treatment of the patients whose FLC ratio improved after second dose regimen of first line therapy was greater than those not improved (83 %- 50%) (p=0,01).