Pediatrik hematoloji-onkoloji hastalarında CYP3A5 ekspresyonu ile vinkristin nörotoksisitesi ilişkisinin araştırılması
- Tez No: 336668
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER KOÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Hematoloji, Onkoloji, Genetics, Hematology, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Vinkristin çocukluk çağı akut lenfoblastik lösemi ve diğer malign tümörlerinin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kadar yaygın kullanılmasına karşın uygun tedavi dozunda net bir fikir birliğine varılamamıştır. Nöropati, vinkristinin çok sık karşılaşılan ve doz kısıtlanması veya atlanmasını gerektiren önemli bir yan etkisidir. Nöropati periferal, ilerleyici, motor, duyusal, otonomik birleşenlerinin farklı birliktelikleri ile gözlenebilir. Nöropati gelişecek dozun öngörülememesi nedeni ile tedavi sırasında sıkıntı yaşanmakta, sıklıkla doz atlanması veya azaltılması gerekmektedir. Bu durum aynı zamanda yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Vinkristin metabolizmasından sitokrom P450 enzim sisteminden CYP3A4 ve CYP3A5 enzimleri sorumludur. CYP3A5?te ırklar arası genetik polimorfizm görülmekte, CYP3A4?te ise nadiren gözlenmektedir. CYP3A5?in 19 farklı allelinin olduğu saptanmıştır. En sık görülen allel CYP3A5*3 alleli olup protein kodlanmasında anormal bölünmeye neden olarak enzimin aktif olarak çalışamamasına neden olmaktadır. Siyahlarda en sık rastlanan allel CYP3A5*1 olup tek bir CYP3A5*1 alleli bulunması durumunda bile enzim aktif olarak çalışarak vinkristinin hızlıca metabolize edilmesini, vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Irklar arası yapılan çalışmalarda enzimin aktif çalışmasını sağlayan CYP3A5*1 alleline sahip bireylerde vinkristinin daha hızlı metabolize edildiği, bu nedenle daha az sıklıkta nörotoksisite gözlendiği saptanmıştır. Metod: Bu çalışmada Türk toplumundaki CYP3A5 allellerinin dağılımı ve CYP3A5 genotipi ile nörotoksisite gelişimi arasındaki ilişki ve maruz kalınan vinkristin doz sayısı ve toplam vinkristin miktarı ile nörotoksisite gelişimi, derecesi ve süresi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmamıza akut lenfoblastik lösemi ve diğer çocukluk çağı onkolojik maligniteleri tanısı ile vinkristin içeren kemoterapi protokolleri ile tedavi edilmiş hastalar alınarak DNA elde edilmiş, CYP3A5 genotipi çalışılmış ve dosyaları retrospektif olarak taranarak nörotoksisite gelişimi araştırılmıştır. Nörotoksisite, Ulusal Kanser Enstitüsü Yan Etkiler için Ortak Terminoloji Kriterleri ölçeği kullanılarak derecelendirilmiştir. Sonuçlar: Çalışmada 115 hasta (Akut lenfoblastik lösemi tanılı 72, diğer çocukluk çağı onkolojik tümörleri tanılı 43) değerlendirilmiş olup hastaların %20,8?inde nöropati geliştiği görüldü. En sık duyusal ve motor nöropati birlikteliği saptandı. Düşük doz vinkristin almış hasta grubunda daha sık nörotoksisite geliştiği gözlendi (p0.05). Karar: Çalışmamızın sonuçları vinkristine bağlı nörotoksisite gelişiminin doz bağımsız olduğunu, genotipin vinkristine bağlı nörotoksisite gelişiminde tek başına etkili olmadığını düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Vincristine is a widely used chemotherapeutic agent in the treatment of childhood acute lymphoblastic leukemias (ALL) and other malignancies. Although it is commonly used all over the world, there is no consensus on the appropriate dose of vincristine. Neuropathy, is not only the most common adverse effect of vincristine treatment, but also is the leading cause of dose modifications. Neuropathy can be seen as a combined onset of peripheral, progressive, motor, sensorial and autonomic components. Vincristine dose that will cause neuropathy in a particular patient cannot be decisively anticipated. CYP3A4 and CYP3A5 enzymes of cytochrome p450 enzyme system are responsible in vincristine metabolism. CYP3A5*3, which is the most common allele produces a cryptic splice site and encodes for an abnormally spliced mRNA with a premature stop codon, resulting in decreased expression of CYP3A5. CYP3A5*1, which is the most common allele in African-American people, can provide high expression rates of CYP3A5 and fast metabolism of vincristine which leads to lesser neurotoxicity. In this study, distribution of CYP3A5 alleles among Turkish children with malignancies, relation between CYP3A5 genotype and neurotoxicity rates, and relation between neurotoxicity rates, severity, duration and total count of vincristine doses were investigated. Files of 115 patients (age 1 - 17 years) who were treated with vincristine consisting chemotherapy protocols for ALL (n: 72) and other childhood malignancies (n: 43) were reviewed retrospectively for neurotoxicity and CYP3A5 genotypes were analyzed. Neurotoxicity was graded according to National Cancer Institute Common Terminology Criteria for Adverse Events Scale. Neurotoxicity occurred in 20.8% of patients. Combined sensorial and motor neuropathy was the most common form. Although it was found to occur more frequently after the 4th dose of vincristine and rates were higher in the low dose vincristine group suggesting other contributing factors.