Ventilatör tedavisi uygulanan hastalarda oral antiseptiklerin subglottik bakteri kolonizasyonuna etkileri
Effects of oral antiseptics on bacterial colonisation in mechanically ventilated patients
- Tez No: 336680
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
Giriş ve Amaç: Yoğun bakımda invazif mekanik ventilasyon tedavisi uygulanan olgularda uygun ağız bakımı yapılırken kullanılan dezenfektanlar oro-farinks, subglottik bölge ve endotrakeal alanın bakteri florasını etkileyebilir ve bu yolla ventilatör ilişkili pnömoni gelişimini önleyebilir. Orofarinks dezenfeksiyonu için klorheksidin ve povidon iyot bileşiklerini içeren sıvı preparatlar mevcuttur. Bu klinik araştırmada yoğun bakımda entübe izlenen olguların ağız bakımları ?klorheksidin? ve ?povidin iyot? kullanılarak yapılıp ağız içi, subglottik ve endotrakeal aspirasyon sıvılarından alınan örneklerde bakteri kolonizasyonu değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Yoğun bakım ünitesinde izlenen, endotrakeal entübasyon yapılmış ve mekanik ventilatör tedavisi uygulanan 30 hasta rasgele 3 eşit gruba ayrılıp her birine günde 4 kez izotonik sodyum klorür (kontrol grubu), %0.12 klorheksidin glukonat + %0.15 benzidamin hidroklorür (KG) ve %7.5 povidon iyot (PI) ile yapıldı ve tüm olgulardan yoğun bakıma kabul sırasında (0. gün), 3. ve 5. günlerde ağız içi sürüntü, subglottik sekresyon ve endotrakeal aspirasyon (ETA) örneklerinden kültür alındı. Örneklerden elde edilen üremeler gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Demografik veriler her üç grupta da benzerdi. Ağız bakımı etkili dezenfektanlarla yapıldığında yoğun bakım süreci boyunca üremeler kontrol grubuna göre anlamlı oranlarda baskılandı; subglottik alandan alınan örneklerde kontrol grubunda %80, Pİ grubunda %10 üreme oldu, buna karşın klorheksidin glukonat grubunda subglottik üreme olmadı. Sonuç: Yoğun bakımda invazif mekanik ventilasyon uygulanan olgularda klorheksidin glukonat ve povidon iyot ile ağız bakımı yapıldığında bakteri kolonizasyonunun baskılandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Oral care interventions with active disinfectants have great potential to effect the oropharyngeal, subglottic and endotracheal bacterial colonization in invasive mechanically ventilated patients and nosocomial pneumonia should be reduced by oral care with topical antiseptic agents containing chlorhexidine and povidone iodine. Objective: To evaluate the effects of oral care with chlorhexidine and povidone iodine on oropharyngeal, subglottic and endotracheal bacterial colonization in endotracheal intubated patients in intensive care unit. Materials: Endotracheal intubated and mechanically ventilated 30 patients were equally randomized to receive oral decontamination with normal saline (control group), %0.12 chlorhexidine gluconat + %0.15 benzidamine hydrochloride (KG) and %7.5 povidone iodine (PI), 4 times per day. Bacterial sampling and cultures of oropharyngeal, subglottic and endotracheal aspirates were done at intensive care admission and on days 3 and 5. Colonization with gram negative and positive bacilli was assessed and compared between the groups. Results: The characteristics of all groups were not significantly different. Oral care with active disinfectants reduced bacterial colonization when compared with normal saline in intensive care process. Bacterial colonization in subglottic aspirates were detected in %80 of control group?s patients and %10 of PI group?s patients; however, colonization was not detected in subglottic specimens in chlorhexidine group. Conclusion: Oral care with chlorhexidine and povidone iodine either reduced or prevented oral, subglottic and endotracheal bacterial colonization in invasive mechanically ventilated patients.