Ratlarda arka bacak modelinde pycnogenolün iskemi-reperfüzyon hasarını önlemedeki etkisi
The effect of pycnogenol on prevention of ischemia-reperfusion injury in rat hindlimb model
  1. Tez No: 336686
  2. Yazar: ŞÜKRÜ İŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Rekonstrüktif Cerrahide doku defektlerinin onarımı için flepler yaygın olarak kullanılmaktadır. Uzun süreli iskemi sonrası taşınan fleplerde kısmi ya da tam flep kaybı halen bir sorundur. Bu çalışmanın amacı, reperfüzyon aşamasında tedaviye eklenen pycnogenolün iskemi reperfüzyon hasarını önlemedeki etkinliğini araştırmaktır. Çalışmada 250-300 gr ağırlığında 40 adet erkek rat kullanıldı. Hayvanlar her grupta 10 hayvan olacak şekilde, randomize 4 gruba ayrıldı. Tüm ratlarda arka bacak kompozit ada flebi hazırlandı Kontrol grubunda (n:10) ratlarda arka bacakta femoral damarlara klemp uygulanıp hemen açıldı ve iskemi oluşturulmadı. Grup 2 de (n:10) femoral artere 4 saat iskemi uygulandı ve iskemi sonrası 24 saat arka bacak reperfüze edildi. Grup 3 de (n:10) 4 saat iskemi sonrası klempler açıldı, ratlara parenteral olarak serum fizyolojik verildi ve 24 saat boyunca reperfüze edildi. Grup 4 de (n:10) 4 saatlik iskemi sonrası ratlara parenteral olarak pycnogenol verildi ve 24 saat reperfüzyon yapıldı. Tüm ratlar 24 saatlik reperfüzyon sonrası sakrifiye edildi ve biyokimyasal inceleme yapıldı. Biyokimyasal inceleme için kan örneği ve transplante edilen arka bacaktan kas dokusu örneği alındı. Homogenizasyon sonrası kanda ve dokularda MPO, Glutatyon, MDA, TNF-alfa, IL-2 ve IL-10 düzeyleri test edildi ve reperfüzyon hasarı değerlendirildi. Çalışma sonunda, iskemi sonrası reperfüzyon esnasında pycnogenol eklenen grupta MPO(serum), MDA(serum), IL2 (doku), TNF(doku) değerlerinde iskemi sonrası reperfüzyon grubuna göre anlamlı farklar elde edildi. Çalışmamızda, pycnogenol kullanımının iskemi-reperfüzyon hasarını önlemede olumlu etkisinin olduğu bulundu Ancak klinik uygulama için yeni ve geniş çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Flaps are widely used for reconstruction of tissue defects in reconstructive surgery. Partial or total failure of flaps with long warm ischemia time is stil a problem to be solved. This experimental study was performed to evaluate the effect of pycnogenol on the prevention of ischemia-reperfusioninjury. Forty male rats weighing between 250-300 grs were used in this study. The rats were divided into 4 groups randomly, 10 rats each. Hindlimb composite island flaps were raised in all rats. In group 1, clamps were applied to the femoral vessels but immediately released without creating ischemia. In group 2, 4 hours of ischemia was created and then 24 hours of reperfusion was performed. In group 3, following 4 hours of ischemia, the rates were administered saline and the flaps were reperfused for 24 hours. In group 4, following 4 hours of ischemia, pycnogenol was administered intraperitoneally and then the flaps were reperused for 24 hours. All rats were sacrificed following 24 hours reperfusion. Blood samples and muscle tissue samples were obtained for testing MPO, Glutathion, MDA, TNF-alfa, IL-2, and IL-10 levels to evaluate reperfusion injury. As a result, there was significant decrease in levels of serum MPO, tissue IL-2 and tissue TNF, serum MDA compared to Group 2. In conclusion, pycnogenol was found to be effective in prevention of ischemia-reperfusion injury. Further studies are needed before clinical application of this drug.