Seftazidim dirençli Pseudomonas aeruginosa izolatlarında Beta laktamazların moleküler epidemiyolojisi
Molecular epidemiology of Beta lactamases in ceftazidime resistant Pseudomonas aeruginosa isolates
- Tez No: 336694
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTINDİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Pseudomonas aureginosa doğada çok yaygın olarak bulunur ve organik materyalin yeniden düzenlenmesinde, önemli rol oynar. Çoğu türler bitki ve hayvanlar için patojendir. P.aeruginosa fırsatçı patojen enfeksiyonlara neden olmaktadır. Sağlıklı kişilerde nadiren hastalığa sebep olur. Sağlıklı bireylerde perine, dış kulak yolu, aksilla, alt gastrointestinal sistem gibi nemli alanlarda kolonize olabilir. Mekanik ventilasyon altındaki erişkinler veya nötropenik hastalar, özellikle geniş spektrumlu antibiyotik tedavisi sırasında veya sonrasında P.aeruginosa?ya bağlı ventilatör kaynaklı veya diğer pnömoniler açısından büyük risk altındadırlar. Bu çalışmada, Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde yatmakta olan hastalardan izole edilen P.aeruginosa suşlarının antibiyotik duyarlılıklarının tespit edilmesi, PER, GES, KPC, VIM, IMP ve OXA gibi direnç enzimlerinin fenotipik ve genotipik olarak saptanması amaçlanmıştır. Çalışmaya alınan 195 P.aeruginosa örneğinin antibiyotik direnç oranları seftazidime %100, gentamisine %11,8, tobramisine %6,2, piperasilin %44,1, amikasine %8,7, aztroenama %60,5, sefepime %50,2, siprofloksasine %26,2, levofloksasine %31,3, imipeneme %48,2, meropeneme %47,2, tazobaktam-piperasiline %90,8 ve ofloksasine %47,2 şekilnde tespit edilmiştir. Çift disk indüksiyon yöntemi ile 195 suştan 174?inde indüklenebilir beta laktamaz tespit edilmiştir. Çift disk sinerji yöntemi ile taranan 195 örneğin 60?ında GSBL pozitifliği saptanmıştır. 52 suşta MBL E test ile metallo beta laktamaz enzimi fenotipik olarak tespit edilmiştir. Moleküler çalışmalar ve dizi analizlari sonucunda 5 izolatta OXA-10, 4 izolatta OXA-14, 4 izolatta VIM-2, 2 izolatta IMP-1, 26 izolotta GES-1 ve 87 izolatta ABC transporter permease geni saptanmıştır. PER ve KPC enzimlerine rastlanmamıştır. Antibiyotik direnci tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir sağlık sorunudur. Bu nedenle antibiyotik direnç mekanizmaları bilinmeli ve direnç gelişimi önlenmelidir. Beta laktamazların ve bu beta laktamazları kodlayan genleri taşıyan kökenlerin saptanması enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılacak antibiyotiklerin seçiminde, tedavinin takibinde, enfeksiyon hastalıklarının önlenmesinde ve enfeksiyon kontrol programlarının geliştirilmesinde yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas are widely distributed in nature and plays an important role in the regulation of organic material. Most species are pathogenic for plants and animals. P. aeruginosa causes opportunistic infection and rarely causes disease in healthy people. It may be colonized in healthy individuals with the perineum, the external auditory canal, axilla, sub-humid areas, such as the gastrointestinal tract. Neutropenic patients or adults under mechanical ventilation are at greater risk, especially, during or after treatment with broad spectrum antibiotics, P. aeruginosa due to ventilator associated pneumonia. In this study, we aimed to submit antibiotic susceptibilities of P. aeruginosa strains and was to determine phenotypic and genotypic resistance enzymes such as PER, GES, KPC, VIM, IMP and OXA in hospitalized patients at Afyon Kocatepe University School of Medicine. Antibiotic resistance rates in the study with 195 samples of P. aeruginosa ceftazidime 100%, gentamicin 11.8%, tobramicin 6.2%, piperacilin 44.1%, amikacin 8.7%, aztroenam 60.5%, cefepime 50.2%, ciprofloxacin 26.2%, levofloxacin 31.3%, imipenem 48.2%, meropenem 47.2%, tazobactam piperacillin 90.8% ve ofloxacin 47.2%. Inducible beta lactamase studied with double disk induction method and 174 strains were pozitive. 60 of 195 samples were positive for ESBL scanned by double-disk synergy test. Metallo beta lactamase enzymes were determinated by phenotypically MBL E test in 52 strains. OXA-10, OXA-14, VIM-2, IMP-1, GES-1 and ABC transporter permease gene were detected 5, 4, 4, 2, 26 and 87 samples respectively, by molecular methods and sequencing. Antibiotic resistance is a serious public health problem in our country, as well as all over the world. Therefore, the antibiotic resistance mechanisms should be known and prevent the development of resistance. Strains carrying genes encoding beta lactamases and detection of beta lactamases leads the selection of antibiotics used in the treatment of infectious diseases, treatment follow-up, the prevention of infectious diseases and the development of infection control programme.