Onikomikozda tanı yöntemlerinin karşılaştırılması ve maliyet analizi
Comparison of diagnostic methods in onychomycosis and analysis of cost effectiveness
  1. Tez No: 336693
  2. Yazar: FARUK ERKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEVAL DOĞRUK KAÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Onikomikoz en sık görülen tırnak hastalıklarından biridir. Tüm tırnak bozukluklarının %50?ye yakınını olu?turur.Onikomikoz, genellikle ya?lılık, e?lik eden tinea pedis enfeksiyonu, immünyetmezlik, genetik yatkınlık, periferik nöropati, periferik dola?ım bozukluğu, ayak deformiteleri, diyabet, sigara, dar ayakkabı ve tekrarlayan travma gibi faktörlerin biri veya birkaçının varlığında daha kolay geli?mektedir.Onikomikoz genellikle asemptomatiktir. Ancak tırnakta olu?an kozmetik bozukluklar sosyal ve mesleki hayatta bir takım problemlere yol açabilmektedir. Ayrıca normal yapısı bozulmu? tırnaklar bazen ağrıya, tırnak batmasına ve sekonder bakteriyel infeksiyona yol açarak el ve ayakların fonksiyonlarını kısıtlayabilmektedir. Spontan iyile?me eğiliminin olmaması, kronik seyir ve tedaviye direnç nedeniyle onikomikozlar önemli bir hastalık grubudur.Bu çalı?mada kliniğimize tırnakta onikomikoz dü?ündüren klinik bulgularla ba?vuran hastalarda tanı testlerinin tanı koyma etkinlik oranları, maliyet etkinlik oranları, onikomikozu etkileyen faktörler ve dünyanın çe?itli yerlerinde bu konuyla ilgili yapılan çalı?maların kar?ıla?tırılması hedeflenmi?tir.Tanı yöntemleri tanı koyma oranları 50 olgu için sırasıyla değerlendirildiğinde; kültür 50 olgudan 24 (48%)?üne, standart native 34 (68%)?üne, 24 saatlik native 40 (80%)?ına, histopatolojik incelemelerden PAS 34 (68%)?üne doğru tanı koyabilmi?tir. Bu sonuçlarda farklı yerlerde yapılan çalı?malarla benzer sonuçlar vermi?tir.Maliyet?etkinlik ili?kisine göre incelendiğinde de en ucuz ve en ba?arılı test 24 saatlik native iken en pahalısı histopatolojik incelemeler (PAS-GMS)?dir.Onikomikoz dünyada ve ülkemizde yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Tanıyı doğru ve zamanında koymak ve etkin bir tedavi vermek hastaların hayat kalitesini önemli derecede artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Onychomycosis is one of the most frequent nail diseases. It constitutes approximately 50% of all nail disorders.Onychomycosis generally progress more easily in the presence of one or more of the factors such as elderliness, tinea pedis infection, immunodeficiency, genetic tendency, peripheral neuropathy, peripheral circulatory disorder, foot deformity, diabetes, smoking, narrow shoes and recurring trauma.Onychomycosis is generall asymptomatic. However, cosmetic disorders in the nail can lead to some problems in social and professional life. Moreover, when normal structure of nails deteriorate, it may cause pain, ingrown nails and secondary bacterial infection and may restrict functions of hands and feet. Onychomycosis is a significant disease group as it has a chronic course, resistant to the treatment without spontaneous improvement.In this study, we aimed to compare diagnostic sensitivity rates and cost effectiveness of diagnostic tests in patients admitted with clinical findings that suggest onychomycosis in nails, as well as to evaluate factors affecting onychomycosis and compare our findings with literature findings all around the world.Diagnostic sensitivity rates of the diagnostic tests in 50 cases are as followed; culture made the correct diagnosis for 24 (48%) of 50 cases; standard KOH examination made the correct diagnosis for 34 (68%); 24-hour KOH examination made the correct diagnosis for 40 (80%) and histopathological examinations made the correct diagnosis for PAS 34 (68%). These results are similar to studies conducted in different areas.Considering cost-effectiveness correlation, it is seen that the most costefficient test as well as the most successful test is 24-hour KOH examination whereas the most expensive test is histopathological examinations (PAS-GMS).54Onychomycosis is a widespread disease in our country and in the world. Making the correct diagnosis in time and efficient treatment increases the quality of life of the patients significantly