Koroner anjiyografide myokardiyal bridge saptanan hastalarda myokardiyal bridge ile koroner arter hastalığı birlikteliği, myokardiyal bridge ile koroner arter hastalığının yerleşim yerinin korelasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation among the association of myocardial bridge and coronary artery disease location, the association of myocardial bridge and coronary artery disease in patients with myocardial bridge with coronary angiography
  1. Tez No: 336703
  2. Yazar: NURULLAH ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TIKIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Epikardiyal yağ dokusu içinde seyreden koroner arterler bazı yerlerinde myokardiyal doku tarafından sarılabilirler. Başka bir deyimle arterin belli bir segmenti myokard içinden geçebilir. Bu anatomik oluşumlar myokardiyal bridge olarak bilinmekte ve anatomik varyasyon olarak tanımlanmakta. Myokardiyal bridge çoğunlukla benign bir anomali olarak tanımlanmakla birlikte, akut myokard infarktüsü, ventriküler taşikardi, senkop, atriyovantriküler blok ve ani kardiyak ölüm gibi komplikasyonlara yol açabilmekte. Diğer taraftan myokardiyal bridge'in kardiyak sistol esnasında koroner arterin direkt kompresyonuna bağlı veya myokardiyal bridge'in olduğu koroner arterde meydana gelen hemodinamik stres nedeniyle koroner arter hastalığına yol açabileceği de geniş bir kabul görmekte. Biz de çalışmamızda selektif koroner angiografide myokardiyal bridge ile birlikte aterosklerotik darlığı olan olgularda aterosklerotik lezyonun yerleşim özellikleri ve myokardiyal bridge ile korelasyonunu araştırmayı planladık.Metod: Selektif koroner anjiografi yapılan geniş bir örneklemde, anatomik bir varyasyon olan myokardiyal bridge ile birlikte koroner arter hastalığı olanlarda, myokardiyal bridge ile aterosklerotik lezyonun yerleşim yerinin korelasyonunu değerlendirmek amacıyla retrospektif bir çalışma planladık.Sonuç: 7058 serilik selektif koroner anjiografide toplam 347 adet myokardiyal bridge'li olgu saptandı. Total prevelans % 3.3 olarak saptandı. Bununla birlikte myokardiyal bridge'li olguların % 98'inde bridge yerleşimi beklendiği üzere sol ön inen arterde saptandı. Sol ön inen arterde D1-D2 arası ve D2 distali arasındaki dağılım birbirine yakın olarak saptandı. Çalışmamızda MB hastalarına %33.1 oranında obstruktif KAH eşlik ettiği izlendi. Aynı koroner arterde MB ve aterosklerotik lezyon varlığında ise, lezyonun %93 oranında MB'nin proksimalinde olduğu saptandı.Sonuç olarak: Angina ile başvuran genç hastalarda veya birden fazla koroner arter hastalığı risk faktörü olmayan hastalarda semptomlar devam ediyorsa MB olasılığı dikkate alınmalıdır. Miyokardiyal bridge damarın proksimal bölümünde aterosklerotik lezyon gelişimini başlatabilir veya ilerlemesini hızlandırabilir. Miyokardiyal bridge'e ateroskleroz eklendiğinde akut koroner sendrom riski artar. Koroner anjiyografilerde aterosklerotik lezyon bulunmayan genç hastalarda MB olasılığına dikkat edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The coronary artery that runs through epicardial adipose tissue is often covered in part with myocardial tissue. This structure is known as a myocardial bridge and it is regarded as a common anatomic variant. Traditionally, myocardial bridging has been considered a benign condition,but the following complications have been reported: acute myocardial infarction, ventricular tachycardia, syncope, atrioventricular conduction block and sudden cardiac death. It is widely accepted that an MB sometimes causes coronary heart disease either from direct compression of the MB at cardiac systole or by enhancement of the natural progression of coronary atherosclerosis. In this study we aimed to find out the relationship between the presence of an MB in the coronary arteries and the occurrence of CHD, specifically addressing the importance of the anatomical properties of the MB.Methods: We performed a retrospective analysis of patients who underwent coronary angiography that have myocardial bridge and also coronary heart disease to evaluate the correlation of atherosclerotic lesion location and myocardial bridge in a large sample size.Results: Among 7058 patients we found 347 cases of myocardialbridging in a retrospective manner. The total prevalence of MB was 3,3% in our series. Although, 96% of patients with myocardial bridging had the tunnelled segment in the left anterior descending coronary artery (LAD) as expected, the rate of occurrence of the bridges on the D1-D2 segments and on the distal part of the D2 segment were nearly (39,2% and 55,3%,respectively).In our study we found % 33.1 of patients with myocardial bridge had obstructive coronary artery disease at same time and atherosclerotic lesion was % 93 occurred proximal of bridged segment.Conclusion: Myocardial bridge probability should be considered in young patients presenting with angina or if the same symptoms are persistent in the patients without more than one risk factor for coronary artery disease. Myocardial bridge may initiate the development of atherosclerotic lesion or may facilitate progression of atherosclerosis in the proximal segment of the vessel. The risk of acute coronary syndrome rises when atherosclerosis is superimposed on MB. Myocardial bridge should be considered in the young patients, presenting with angina or its equivalents without atherosclerotic lesions on coronary angiography.