Doğumun birinci ve ikinci evresinde uygulanan uterus ve meme başı uyarımının sentetik oksitosin kullanımı üzerine etkisi
The effect of uterus and nipple stimulation applied in the first and second stages of the delivery on the use of synythetic oxytocin
  1. Tez No: 336726
  2. Yazar: GÜLBAHTİYAR DOĞANER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDAN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, uterus ve meme başı uyarımının oksitosin indüksiyonu ve doğum süresine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır.Araştırma, randomize kontrollü deneysel araştırma özelliğindedir. Bu araştırmada kullanılan örneklem büyüklüğü güç analizi kullanılarak hesaplanmıştır. Sivas Devlet Hastanesi Doğum Servisinde gerçekleştirilen araştırmanın örneklemine, araştırmaya alınabilme kriterlerini taşıyan meme başı uyarım grubuna 130 gebe, uterus uyarımı grubuna 130 gebe, kontrol grubuna 130 gebe olmak üzere toplam 390 gebe seçilmiştir. Meme başı uyarım grubuna, uterus uyarım grubuna ve kontrol grubuna alınan kadınlara doğum gerçekleşene kadar 2 saatte bir Bishop skorlaması uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was done to evaluate the effect of uterine and nipple stimulation on the delivery period and induction of oxytocin.The research is a controlled experimental randomized one and the sampling was calculated by using power analysis system. The sampling process was realized in the service of obstetrics, Sivas State Hospital. The total number of the pregnants, who participated the research, were all suitable for the criteria of the research, was 390. There were 3 groups in the research process, in the stimulation of uterine group there were 130 pregnants, in the control group there were 130 pregnants, in the stimulation of nipple group there were 130 pregnants. Bishop scoring system was applied to nipple stimulation group, uterine stimulation group, women in the control group until the delivery was realized once in 2 hours.