Çevresel ve klini örneklerde Acanthamoeba spp. ve Naegleria spp.varlığının araştırılması
The investigation of Acanthamoeba spp. and Naegleria spp. in clinical and environmental samples
- Tez No: 336745
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmada, çevresel ve klinik örneklerde doğada serbest yaşayan amip türlerinin prevalansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göz Anabilim Dalı polikliniğine çeşitli nedenlerle başvuran hastalardan elde edilen 500 alt göz kapağı sürüntü örnekleri, aynı hastanenin çeşitli birimlerinde bulunan 23 klimadan alınan sürüntü örnekleri ve Sivas il merkezinden alınan 13 çevresel su örneği incelenmiştir. Steril eküvyonlar kullanılarak elde edilen hasta örnekleri, içinde steril serum fizyolojik bulunan ve ağzı kapalı tüplerde laboratuvara taşınmıştır. Klima sistemlerinden de filtrelerinden steril eküvyonla alınan sürüntü örnekleri laboratuvara getirilmiştir. Su örnekleri 500 ml lik plastik şişelerde toplanmıştır. Daha sonra oda sıcaklığında bir gün bekletilen örnekler üzerine E.coli ekilmiş, Besleyici Değeri Olmayan Agar içeren plaklara inoküle edilerek 30 0C de inkübe edilmiştir.Çalışmada, 500 kişiden alınan göz kapağı sürüntü örneğinin birinde Acanthamoeba spp(%0.2), birinde ise Hartmannella spp.(%0.2) üremiştir. 24 farklı klimadan alınan sürüntü örneğinin 18'inde serbest yaşayan amip üretilmiş olup bunlardan 4'ünde Acanthamoeba spp., 4'ünde Naegleria spp., 10'unda Hartmannella spp., üretilmiştir. 13 su örneğinin ise 4'ünde Acanthamoeba spp. saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to determine the prevalence of amoeba species in the clinical and environmental samples. For this purpose, 500 lower eye lid smear samples who admitted to Cumhuriyet University, Research and Application Hospital, Department of Ophthalmology with variety of reasons, 23 different clima samples and 13 water samples were obtained. Samples were transport in sterile tubes to the laboratory. Water samples were collected 500 ml. in plastic bottles. Collected samples were stayed over nigth room temprature in the laboratory. Than, all samples were inoculated on non-nutritional agar to be present E.coli. and incubated at 300C.In the study, one of these 500 the lower eye lid smear samples Acanthamoeba spp(0.2%).,and one of Hartmannella spp.(0.2%) were detected. Of 18 samples were positive for free living amoebae in samples were taken from 24 different climas. Of 18 samples 4 were detected for Acanthamoeba spp, 4 for Naegleria spp, and 10 for Hartmannella spp. Of 13 water samples four were obtained for Acanthamoeba spp.