Kalıcı üriner kateteri olan yoğun bakım hastalarında %0.1'lik klorheksidin glukonat solüsyonu ve duru su ile yapılan perine ve kateter bakımının idrar yolu enfeksiyonuna etkisi
The effects of perineal and catheter care performed with 0.1% chlorhexidine gluconate solution and clear water on urinary tract infection in intensive care unit patients with an indiwelling urinary catheter
- Tez No: 336753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, kalıcı üriner kateteri olan yoğun bakım hastalarında %0.1?lik klorheksidin glukonat solüsyonu ve duru su ile yapılan perine ve kateter bakımının idrar yolu enfeksiyonuna etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deney çalışması olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 03 0cak 2012 - 03 Eylül 2012 tarihleri arasında bir devlet hastanesi anestezi ve reanimasyon yoğun bakım ünitesinde yatan, 76 I. grup (0.1?lik korheksidin glukonat solüsyonu), 76 II. grup (duru su) olmak üzere toplam 152 kadın hasta oluşturmuştur. Çalışma verilerinin toplanmasında, araştırmacı tarafından geliştirilen hasta tanıtım formu ve mikrobiyoloji izlem formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 18 programında t-Testi ve Ki-Kare testleri kullanılmıştır. Araştırmada, 0.1?lik klorheksidin grubundaki hastaların %14.5?inde ve duru su grubundaki hastaların ise %17.1?inde İYE geliştiği belirlenmiş ve farkın anlamlı olmadığı bulunmuştur (p>0.05). Hem 0.1?lik klorheksidin hemde duru su grubunda en fazla görülen mikroorganizmaların Candida (n=14) ve Escherichia Coli (n=7) olduğu belirlenmiştir. İYE gelişen klorheksidin ve duru su grubundaki hastaların kateter kalış süreleri arasındaki farkın anlamlı olmadığı bulunmuştur (p>0.05). Sonuç olarak; kalıcı üriner kateteri olan yoğun bakım hastalarında İYE?unu gelişimini önlemede 0.1% khlorheksidin glukonat solüsyonu duru suya göre daha etkin olmadığından perine ve kateter bakımında duru su kullanımı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This randomized, controlled trial study was conducted to determine the effects of perineal and catheter care performed with 0.1% chlorhexidine gluconate solution and clear water on urinary tract infection (UTI) in intensive care unit patients with an indiwelling urinary catheter. The study sample comprised 152 female patients hospitalized in the intensive care unit of the anesthesia and reanimation department in a public hospital between January 3rd, 2012 and September 3rd, 2012. Of these 152 female patients, 76 were in the I. group (0.1% chlorhexidine gluconate solution) and 76 were in the II. group (clear water). The study to collect the data, the following forms developed by the researcher was used: patients identification form and microbiological follow-up form. For the evaluation of the data collected form the study, t-test and chi-square test in SPSS 18 program were used. In the study, it was determined that 14.5% of the patients in the 0.1% chlorhexidine group and 17.1% of the patients in the clear water group developed UTI and that the difference was not significant (p> 0.05). The most common microorganisms observed both in the 0.1% chlorhexidine group and in the clear water group were Candida (n = 14) and Escherichia coli (n = 7). It was also determined that the difference between the catheterization periods of the intervention and control group patients who developed UTI was not significant (p> 0.05). As a result, since 0.1% chlorhexidine solution was not superior to pure water, it is recommended to use pure water for perineal and catheter care in order to prevent the development of UTI in intensive care patients with an indiwelling urinary catheter.