Erkek hastalarda üriner kateter ilişkili meatal basınç yarası prevalansı ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of urinary catheter related meatal pressure injury prevalence and risk factors in male patients
- Tez No: 769429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE OKGÜN ALCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma erkek hastalarda üriner kateter ilişkili meatal basınç yarası (MBY) prevalansı ve risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmanın örneklemini Eylül 2021 – Şubat 2022 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Hastanesi Başhekimlik Yanık Merkezi Plastik Cerrahi Ünitesi'nde yatan, kalıcı üriner kateteri olan, 18 yaş ve üzeri 138 erkek hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Veri Toplama Formu”ve“Meatal Basınç Yarası Değerlendirme Formu”kullanıldı. Araştırma kapsamına alınan hastaların perine bölgesi meatal basınç yarası gelişimi açısından günlük olarak değerlendirilip kaydedildi. Araştırmada istatistiksel analizler için SPSS (Version 26.0) paket programı kullanıldı. Bu çalışmada hastaların %26,1'inde (n=36) ve ortalama 5,80±2,25 (min:2 maks:13) günde üriner kateter ilişkili MBY geliştiği saptandı. MBY gelişen hastaların %61,1'inde (n=22) I. derece, %25'inde (n=9) II. derece, %11,1'inde (n=4) III. derece ve %2,8'inde (n=1) IV. derece MBY geliştiği tespit edildi. Üriner kateterden yıkama yapılma durumunun (p:0,001), hastanın yatış sürecindeki bağımlılık düzeyinin (p:0,027), albümin düzeyinin (p:0,002), perine bölgesinde ödem gelişiminin (p:0,001), Glaskow Koma Skalası (p:0,002), Braden Risk Değerlendirme Ölçeği puanının (p:0,040) ve İtaki Düşme Riski Ölçeği (p:0,040) toplam puanının MBY gelişimini istatistiksel olarak anlamlı şekilde etkilediği belirlendi. Sonuç olarak; albümin düşüklüğü, perine bölgesinde ödem, bağımlılık düzeyinin yüksek olması gibi faktörler MBY oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Hemşirelik bakım uygulamaları kapsamında MBY gelişme riski yüksek olan hastalara erken dönemde risk değerlendirme ile koruyucu bakım önlemleri alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the prevalence and risk factors of urinary catheter-related meatal pressure injury (MPI) in male patients. The sample of the study consisted of 138 male patients aged 18 years and over, who were hospitalized in the Ege University Hospital Chief Physician Burn Center Plastic Surgery Unit between September 2021 and February 2022, and had an indwelling urinary catheter. The 'Data Collection Form' and 'Meatal Pressure Sore Assessment Form' were used to collect the data. SPSS (Version 26.0) package program was used for statistical analyses in the study. The perineum region of the patients included in the study was evaluated and recorded daily in terms of the development of meatal pressure injury. In this study, it was found that urinary catheter-related MPI developed in 26.1% of patients (n=36) and an average of 5.80±2.25 (min:2 max:13) days. It was detected that 61.1% (n=22) of the patients who developed MBI were grade I, 25% (n=9) had grade II, 11.1% (n=4) had grade III and 2.8% (n=1) had grade IV MPI. It was determined that the status of the urinary catheter irrigation (p:0.001), the dependence level of the patient during the hospitalization (p:0.027), albumin level (p:0.002), development of edema in the perineum (p:0.001), Glasgow Coma Scale score (p:0.002), Braden the Risk Assessment Scale score (p:0.040) and the total score of the Itaki Fall Risk Scale (p:0.040) affected the development of MBI statistically. As a result; factors such as low albumin, edema in the perineum, and high level of dependence facilitate the formation of MBI. Within the scope of nursing care practices, it is recommended to take preventive care measures with risk assessment in the early period for patients with a high risk of developing MBI.