Otomatik torna tezgahlarında iş hazırlama prensipleri
Production planning in automatic machines
- Tez No: 3369
- Danışmanlar: PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
II OTOMATİK TORNA TEZGAHLARINDA İŞ HAZIRLAMA PRENSİPLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Ulvi ŞEKER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1988 ÖZET Tamamen mekanik kontrollü tek milli otomatik tezgahların verimi, yeni teknolojiler uygulanarak arttırılabilir. Bu çalışmada otomatik torna tezgahlarında temel iş hazırlama prensipleri araştırılmış ve yeni yöntemler geliştirilmiştir. Operasyonların gerçekleştirilmesindeki takım hareketleri ve gerekli diğer hareketlerin kontrolü“kam”larla sağlanmaktadır. Her operasyon için gerekli kamların tasarımı ve hazırlanması zaman aldığından bu tür tezgahların iş hazırlama zamanı bir hayli yüksektir. Bunun için, yapım zamanının hesaplanması ve kamların tasarımı ile ilgili detaylar bilgisayara girilmiştir. Takım ayarları sırasında çıkan problemlerden dolayı zaman ve malzeme kayıpları doğmaktadır. Takım ayarlarının sıhhatli bir biçimde, en kısa zamanda ve en az kayıpla yapılabilmesi için ölçme mastarları tasarlanmış ve imal edilmiştir. Bilgisayar ve özel hazırlanmış mastarların kullanımıyla tezgah hazırlık zamanı azaltılmıştır. Sonuçlar bölümdeki TRAUB TD 26 tipi tezgahta denenmiştir.
Özet (Çeviri)
III PRODUCTION PLANNING IN AUTOMATIC MACHINES (M. Sc. Thesis) Ulvi ŞEKER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1988 ABSTRACT In single-spindle and mechanically controlled automatic machines, the performance of the machine can be highly improved by the application of new technology. In this study, the main principles of production planning, for automatics machines are investigated. In mechanically controlled automatic machinery, the tool movements in realizing the operation and the control of the other necessary motions are governed by cams. Since the design and construction of cams differ for each piece to be manufactured, the machine preparation is considerably long. In addition, during the tool set up, there is loss of material and time. To ease the solution of these problems computer programs have been prepared for the computer aided design of cams and special templates have been designed and constructed for the tool set up. Utilization of the computer and the specially prepared templates has decreased the period of machine preparation for production. The results have been tested in the TRAUB TO 26 machine available in the departmant.