İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin 'bilim' ve 'bilimsel süreç' kavramlarına ilişkin algıları
The second grade level primary school students' perceptions of the concepts of 'science' and 'scientific process'
- Tez No: 148794
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ESRA MACAROĞLU AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Yapılan nitel araştırmayla ilköğretimin ikinci kademe öğrencilerinin“bilim”ve“bilimsel süreç”kavramlarından ne anladıktan tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma yapılan devlet okulunun ikinci kademesinden öğrenciler seçilmiş ve öğrencilerden“Bilim nedir? ölçeği”,“Bilimsel süreçler ölçeği”, yazdırılan hikayeler ve çizdirilen resimlerden oluşan öğrenci ürünleri yardımıyla veriler toplanmıştır. Araştırmaya Bağcılar Zeynep Bedia Kılıçlıoğlu İlköğretim Okulunda okuyan 8. Sınıf öğrencileri katılmıştır. Rasgele olarak seçilen 50 öğrenciye“Bilim nedir? ölçeği”uygulanmış daha sonra bunların içinden rasgele olarak 26 tanesi seçilerek değerlendirmeye tabii tutulmuştur. Öğrencilerin görüşleri doğrultusunda savlar oluşturulmuştur. Savlar oluşturulurken nitel araştırma veri analizi yöntemleri kullanılmıştır. Savlan oluşturabilmek için“verilerden çıkanlan kavramlara göre kodlar”belirlenmiştir. Öğrencilerin en fazla sıklıkla belirtikleri kavramlar belirlenerek kodlanmıştır. Oluşturulan kodlar daha sonra uygun kategorilere aynlarak gruplandınlmıştır. Yapılan gruplardan da savlar elde edilmiştir. Savlar oluşturulurken değerlendirme aşamasında uzman görüşü alınmıştır. Araştırmanın sonucunda araştırmaya katılan öğrencilerin çağdaş bilim anlayışı ile geleneksel bilim anlayışı arasında geçiş teşkil ettikleri ve çağdaş bilim anlayışına daha yalan olduklan bulunmuştur. Araştırmaya katılan öğrencilerin“bilim adamı”imgeleri kalıplaşmış bilim adamı imgesiyle örtüşmektedir.“ Bilimsel süreç”basamaklan olarak öğrenciler en fazla oranda 3 basamak üzerinde durmuşlar ve bu basamaklar gerçekleştirildikten sonra elde edilen verilerin nasıl kullanılacağı konusunda fikirler beyan etmişlerdir. Araştırmaya katılan öğrenciler fen - teknoloji - toplum ilişkisini kurmuşlar ve bunların birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu açıklamışlardır. rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT By means of the qualitative resarch, it was expected to figure out what primary school second level students understand about the cocepts of science“ and ”scientific process“. Students have been chosen among the second level the state school inwhich the research is being held in direction of this goal,and applied ”What is Science? Scale“, ”Scientific Progress Skill Scale“, story and drowned pictures. Eight class students at Bağcılar Zeynep Bedia Kılıclıoğlu Primary School participated in the research. ”What is science?" scale was applied 26 students who were nevaluated randomly. Thesis were made up in direction of the students ideas. Qualitative research data analysis methods were used while the thesis was preapared. For being able to form this thesis, codes were identified according to concepts found out among the data. The most frequently stated concepts were identified and coded. These codes were later divided into suitable categories and were grouped,and thesis was formed. In this process, in the evaluation stage, experts have been kept in contact with. When the research was completed, it was found that, students who participated in the research were bridges between contemporary and traditional science understandings and were closer to comtemporary sciece understanding.Students 'scientist' perception in their minds are not different from stereotyped scientist perception. As scientific process steps, students were mostly interestad in 3 steps and stated their ideas on how to use the acquired data after these steps were completed. Students taught over relationships between scince, technology, and society and explained how these three are related.