Er:YAG lazer ile hazırlanmış kavitelerde adeziv sistem-dentin bağlantısının incelenmesi
Analysis of adhesive system/dentin interface on Er:YAG laser prepared cavities
- Tez No: 336812
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA AKTÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışma, Er:YAG lazer ya da frez ile hazırlanmış kavitelerde adeziv sistem-dentin bağlantısının in-vitro olarak bağlanma dayanımı, mikrosızıntı ve SEM analizi ile değerlendirilmesi amacı ile gerçekleştirildi. Bağlanma dayanımı, mikrosızıntı ve SEM analizi için hazırlanmış örnekler 8 gruba ayrıldı: 1.Grup: Er:YAG lazer(Fidelis PlusIII,Fotona)+ClearfilS3Bond(KurarayCo); 2.Grup: Er:YAG lazer+AdperSEPlus(3MEspe); 3.Grup:Er:YAG lazer+lazer pürüzlendirme+AdperSinglebond2(3MEspe); 4.Grup:Er:YAG lazer+asit ile pürüzlendirme+AdperSinglebond2; 5.Grup:Er:YAG lazer+AdperSinglebond2; 6.Grup:Frez+asit ile pürüzlendirme+AdperSinglebond2; 7.Grup: Frez+ClearfilS3Bond; 8.Grup:Frez+AdperSEPlus. Mine ve dentin yüzey hazırlığı çürüksüz üçüncü büyük azı dişlerde Er:YAG lazer (minede 300 mJ/20 Hz; dentinde 200 mJ/20 Hz) ya da aeratöre takılan elmas frez ile gerçekleştirildi. Bağlanma dayanımı testi: 80 dişin düzleştirilmiş dentin yüzeylerine yerleştirilen teflon kalıplara(3,5x2,0mm) adeziv-kompozit materyallerin uygulanması ile elde edilen örneklerde makaslama bağlanma dayanımı(MBD) Instron cihazında(0,5 mm/dak.) ölçüldü. Mikrosızıntı testi: 80 dişte hazırlanmış V.Sınıf kavitelerdeki adeziv sistem-dentin arayüzeyinde boya penetrasyonu, stereomikroskop ve görüntü analiz programı ile değerlendirildi. SEM analizi: Adeziv sistem-dentin arayüzeyleri hibrit tabakanın ultrastrüktürel yapısı açısından incelendi. Gruplarda elde edilen MBD (MPa) ve mikrosızıntı değerleri ANOVA,TukeyHSD ve Kruskal Wallis,Mann WhitneyU testleri ile istatistiksel olarak değerlendirildi. AdperSEPlus uygulanan gruplarda, Er:YAG lazer ile hazırlanan dentin yüzeylerindeki MBD'nin frez ile hazırlanan yüzeylere göre daha yüksek olduğu belirlendi (p0,05). AdperSEPlus uygulanan gruplarda, Er:YAG lazer ile hazırlanmış kavitelerdeki oklüzal mikrosızıntı frez ile hazırlanmış olanlara göre anlamlı olarak daha az bulundu(p0,05). SEM analizinde, lazer ile hazırlanmış dentin yüzeylerinde hibrit tabakanin geleneksel olarak hazırlanmış yüzeylere göre daha düzensiz olduğu ve homojen yapıda olmadığı gözlendi. Sonuç olarak, elde edilen bulgularda Er:YAG lazerin geleneksel yönteme alternatif bir kavite hazırlama yöntemi olarak kullanılabileceği, ancak lazer ile hazırlanan dentin yüzeylerinde optimal adeziv bağlanmanın sağlanabilmesi için gelecek araştırmalara gereksinim olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the adhesive systems/dentin interfaces on Er:YAG laser and bur prepared cavities by in-vitro tests of bond strength, microleakage and SEM analysis. The specimens prepared for bond strength, microleakage and SEM analysis were randomly assigned to 8 groups: Group1: Er:YAG laser(Fidelis PlusIII,Fotona)+ ClearfilS3Bond(KurarayCo); Group2: Er:YAG laser+AdperSE Plus (3MEspe); Group3: Er:YAG laser+laser etch+AdperSinglebond2(3MEspe);Group4:Er:YAGlaser+acidetch+AdperSinglebond2;Group5:Er:YAGlaser+AdperSinglebond2(noetching); Group6:Bur +acidetch+AdperSinglebond2; Group7:Bur+ClearfilS3Bond; Group8:Bur+AdperSE Plus. Er:YAG laser (enamel 300mj/20Hz, dentin 200mj/20 Hz) and diamond bur in a high-speedhandpiece were applied on enamel and dentin of noncarious third molars. Bond strength test: Specimens with adhesives-composites applied in teflon molds(3.5x2.0mm) on flat labial dentin surfaces of 80 teeth were submitted to shear bond strenght(SBS) test in Instron(0.5mm/min). Microleakage test:The teeth/restoration interfaces in Class V cavities of 80 teeth were assessed for dye penetration by stereomicroscope and image analysis program. SEM analysis; the dentin/adhesive interfaces were evaluated for the ultrastructure of hybrid layer. Data of SBS(MPa) and microleakage were statistically analyzed by ANOVA, TukeyHSD and Kruskal Wallis,Mann WhitneyU. ER:YAG laser prepared dentin has demonstrated significantly more SBS(p0.05) in SBS have been determined between the total-etch adhesive applied groups with regard to etching types. AdperSE Plus has shown significantly less (p0.05) in microleakage on bur or laser prepared dentin. SEM analysis revealed that hybrid layers obtained in lased dentin exhibited more irregular and non-homogeneous pattern than the conventional prepared dentin. In conclusion, data has demonstrated that Er:YAG laser cavity preparation could be a promising alternative to conventional bur preparation; however, further investigations are required for optimal bonding protocols on laser-treated surfaces.