Er:Yag lazer ve geleneksel yöntem ile hazırlanmış sınıf v kavitelerde uygulanan farklı adeziv sistemlerin mikrosızıntı açısından incelenmesi
Microleakage study of different adhesive systems in class v cavities prepared BY ER:Yag laser and conventional technique
  1. Tez No: 417441
  2. Yazar: GİZEM GÜDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK EMRE ÖZEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, Er:YAG lazer veya frez ile hazırlanmış kavitelerde adeziv sistem-dentin bağlantısının in vitro olarak mikrosızıntı açısından değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Mikrosızıntı ve SEM analizleri için çürüksüz ve restorasyonsuz 40 daimi insan premolar dişi üzerinde mine ve dentin yüzey hazırlığı Er:YAG lazer (minede 400 mJ/20 Hz; dentinde 200 mJ/20 Hz) veya aeratöre takılan elmas frezler ile oluşturulmuş örnekler rastgele 8 gruba ayrılmıştır: 1.Grup: Frez + Clearfil SE Bond (Kuraray); 2.Grup: Er:YAG lazer (Syneron Dental Lasers) + Clearfil SE Bond; 3.Grup: Frez + Single Bond Universal (3M ESPE); 4.Grup: Er:YAG lazer + Single Bond Universal; 5.Grup: Frez + OptiBond All-in-One (Kerr); 6.Grup: Er:YAG lazer + OptiBond All-in-One; 7.Grup: Frez + Asit + Adper Single Bond 2 (3M ESPE); 8.Grup: Er:YAG Lazer + Asit + Adper Single Bond 2. Örnekler 5ºC ve 55ºC arasında 1000 termal siklus gerçekleştirmiş ve 24 saat %0,5 bazik fuksinde bekletilmiştir. Longitudinal kesit alınmış sınıf V kavitelerdeki adeziv sistem-dentin ara yüzeyinde boya penetrasyonu, ışık mikroskobu altında iki gözlemci tarafından önceden hazırlanmış skor tablosuna göre değerlendirilmiştir. SEM analizi ile adeziv sistem-dentin ara yüzeyleri ve hibrit tabakanın yapısı incelenmiştir. Gruplarda elde edilen mikrosızıntı değerleri, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis tek yönlü varyans analizi ve Dunn's Post Hoc Testi ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Kavite hazırlık yönteminin grupların mikrosızıntı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığı tespit edilmiştir (p>0,05). Asit ile pürüzlendirme işlemini takiben uygulanan bir total-etch adeziv olan Adper Single Bond 2, çalışmamızda servikal yüzeylerde en fazla mikrosızıntının görüldüğü adeziv sistem olmuştur. Self-etch adezivler bağlanma ve mikrosızıntı açısından daha başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the adhesive systems/dentin interfaces on Er:YAG laser and bur prepared cavities by in-vitro study of microleakage and SEM analysis. The specimens were prepared on 40 permanent human premolars without caries and restorations by Er:YAG laser (enamel 400mj/20Hz, dentin 200mj/20 Hz) and diamond bur in a high-speed hand piece for microleakage test and SEM analysis and they were randomly assigned to 8 groups: Group1: Bur + Clearfil SE Bond (Kuraray); Group2: Er:YAG laser (Syneron Dental Lasers) + Clearfil SE Bond; Group3: Bur + Single Bond Universal (3M ESPE); Group4: Er:YAG laser + Single Bond Universal; Group5: Bur + OptiBond All-in-One (Kerr); Group6: Er:YAG laser + OptiBond All-in-One; Group7: Bur + Acid Etch + Adper Single Bond 2 (3M ESPE); Group8: Er:YAG Laser + Acid Etch + Adper Single Bond 2. The specimens were subjected to a thermal cycling regimen of 1000 cycles between 5ºC and 55ºC; then they were immersed in a solution of 0,5% basic fuchsin dye for 24 hours. The teeth/restoration interfaces in longitudinally sectioned class V cavities were assessed for dye penetration under a light microscope by two investigators with a score table prepared in advance. The dentin/adhesive interfaces were evaluated for the structure of hybrid layer by SEM analysis. Data of microleakage test were statistically analyzed by Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test and Dun's Post Hoc Test. No significance (p>0,05) had been determined between microleakage levels in Er:YAG laser prepared cavities and bur prepared cavities. In this study, Adper Single Bond 2, a total-etch adhesive system that is used after acid etching, have shown the utmost microleakage levels on cervical surfaces of cavities. Self-etch adhesives were found to be more successful on adhesion and microleakage.