Obsesif kompulsif bozukluk hastalarında DNA tamir genlerinin araştırılması
Investigation of DNA repair genes in patients with obsesive compulsive disorder
  1. Tez No: 336811
  2. Yazar: RAMAZAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA AĞAÇHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deneysel Tıp Araştırma Bölümü
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Obsesesif Kompulsif Bozukluk (OKB) obsesyon ve kompulsiyonlarla tanımlanan önemli psikiyatrik hastalıklardan biridir. Obsesyonlar zorlayıcı ve rahatsız edici düşünceler, kompulsiyonlar ise genellikle anksiyete ve endişe ile ilişkili tekrarlayan sterotipik davranışlardır. Aile ve ikiz durumlarını içeren gen ekspresyon ve moleküler genetik çalışmalar OKB?de genetik geçişin olabileceğine işaret etmektedir. DNA tamir sistemleri OKB?de bir moleküler marker olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada OKB?li Türk hastalarda DNA tamirinde rol alan XRCC1, XRCC3, XPD, XPG, APE1, HOGG1 genlerinin polimorfizmlerinin dağılımını değerlendirmeyi amaçladık. Analizde OKB tanısı konmuş 100 hasta ve 122 vaka dışı birey baz alındı. Genotipleme PZR-RFLP yöntemi ile yapıldı. Çalışma sonrasında XRCC3 Thr+ bireylerin hasta grubunda %88 kontrole göre anlamlı olarak yüksek olduğu gözlenmiştir (P:0,03). Ek olarak XRCC3 Thr/Met genotipli bireyler hasta grubunda kontrole göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (P:0,002). İstatiksel sonuçlara göre XPD Lys+ bireyler hasta grubunda %95 iken kontrole %86.1 göre anlamlı olarak yüksek olup OKB hastalığına yakalanma riskleri yaklaşık 3 kat arttığı gözlenmiştir (P:0,027). Lys/Lys taşıyan bireylerin yine hasta grubunda (%60) kontrole (%34.4) göre anlamlı olarak yüksek olduğu tespit edilmiştir (P:0,000). XPD Gln+ bireyler kontrolde %65,6 iken hasta grubuna %40 göre anlamlı olarak yüksek olup OKB hastalığı için yaklaşık 2.8 katlık bir koruyuculuk sağladığı izlenimi edinilmiştir (P:0,000). Lys/Gln genotipli bireylerin kontrol grubunda hasta grubuna göre anlamlı olarak yüksek olduğu gözlenmiştir (P:0,013). Hasta ve kontrol grubu arasında APE Asp148Glu, XPG Asp1104His, HOGG1 Ser326Cys ve XRCC1 Arg399Gln polimorfizmlerinin genotip ve allel dağılımları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Bulgularımız XRCC3 Thr+, XRCC3 Thr/Met, XPD genotiplerinin OKB gelişimini kolaylaştırabileceğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Obsessive?compulsive disorder (OCD) is one of the important psychiatric disorders identified by mostly obsessions and compulsions. While obsessions have intrusive and disturbing thoughts, compulsions have repetitive stereotypic behaviors, which are usually associated with anxiety or dread. Several studies have pointed that molecular genetic and gene expression including familial and twin situations has alteration on OCD. It was thought that DNA repair system could be use as a molecular marker on OCD. In this study it is aimed to evaluate the distribution between polymorphisms in the DNA repair, which are XRCC1, XRCC3, XPD, XPG, APE1, HOGG1, and OCD in Turkish patients. The present analyses are based on 100 case subjects with Obsessive Compulsive Disorder and 122 non-case subjects. Genotyping were detected by PCR-RFLP. The results have shown that the study groups who have XRCC3 Thr+, statistically significant differences between patients %88 than control groups (P:0,03). In addition to this, in patients group, who have XRCC3 Thr/Met genotype, has found statistically significant differences than controls (P:0,002). According to statistical results, XPD Lys+ genotype was significantly increased in patients (95%) compared with controls (86.1%) and carriers of Lys+ genotype had a 3-fold increased risk for OCD (P:0,027). Lys/Lys genotype was found increased in patients (60%) compared with controls (34.4%) (P:0,000). XPD Gln+ frequencies was found increased in controls (65.6%) compared with patients (40%) and analyzed that Gln+ genotype had 2.8-fold preservative for OCD (P:0,000). Moreover, it was seen that Lys/Gln genotypes has found statically increased in controls than the patients (P:0,013). We did not find any significant differences for APE Asp148Glu, XPG Asp1104His, HOGG1 Ser326Cys and XRCC1 Arg399Gln genotype and allele frequencies between patients with OCD and controls (p>0.05). Our findings have suggest that XRCC3 Thr+, XRCC3 Thr/Met, XPD genotype could faciliate the development of OCD.