İki mineral trioksit agregat retrograd dolgu materyalinin amalgam ve çinkooksit öjenol içerikli materyaller ile sıçan bağ dokusundaki etkilerinin karşılaştırılması
Histologic evaluation of rat connective tissue reactions to 2 MTA materials, Super EBA and amalgam retrofillings
  1. Tez No: 336813
  2. Yazar: VİLDAN MERT GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM KEMAL SÜBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Mineral Trioksit Agregat'ın (MTA) biyouyumluluğu subkütan ve kemik içi hayvan çalışmalarında sınanmış ve biyouyumluluğu yüksek bir materyal olduğu ortaya konmuştur. Yeni üretilen MTA'ların fiziksel ve kimyasal özellikleri, ilk üretilen MTA'ya kıyasla farklı olabilir, dolayısıyla bu materyallerin dokular üzerindeki etkilerinde de değişiklikler ortaya çıkabilir. Bunedenle çalışmamızda, son yıllarda alternatif bir MTA olarak piyasaya sürülen Angelus ile ilk olarak piyasaya çıkan Proroot arasında histopatolojik düzeyde bir fark olup olmadığının araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmada 40 adet 270 gram ağırlığında 3-4 aylık, erkek Wistar Albino sıçan kullanılmıştır. Materyaller sıçanların sırt bağ dokusuna polietilen taşıyıcılar yardımıyla yerleştirilmiştir. Proroot, Angelus, Süper EBA ve amalgam materyallerinin herbirine ait 15 doku örneği, kısa ve uzun dönem olmak üzere 2 ana grup halinde incelenmiştir. Deneklerin sırtına aynı retrograd dolgu materyali içeren 3 tane polietilen tüp ve bir tane boş polietilen tüp yerleştirilmiştir. Histopatolojik incelemeler sonucu elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde materyaller arasında iltihap ve fibrozis bakımından bir fark olmadığı görülmüştür. Materyallerindokuda oluşturdukları reaksiyonun şiddeti 90. günde 30. güne göre hafifleme göstermiştir. Angelus 30.
Özet (Çeviri)
Biocompatibility of MTA has been examined in in vivo studies. Effects on tissues of newly manufactured MTA materials may be different than the first manufactured MTA. The aim of thisstudy was to evaluate the histopatologic difference between the effects of recent MTA Angelus and Proroot MTA on rats' connective tissues. In this study, 40 male 3-to-4-month-old Wistar Albino rats, weighing 270 (± 20) g were used. The materials were placed to the dorsal connective tissue of therats within polyethylene tubes. Fifteen tissue samples for each of Proroot, Angelus, Super EBA, and amalgam materials were examined in two groups as short term (30 days) and long term (90 days). Four 2-cm incisions were made on the back of rats, then three tubes each with one of the retrofilling and one empty polyethylene tube implanted. According to the statistical evaluation of the data collected in histopatological analysis, there was no statistical significant difference in terms ofinflammation and fibrosis between four materials. Connective tissue response to all materials at 90 days was lower than 30 days.