Toplumda yaşayan KOAH'lı hastaların kronik bakım yönetimi ve ilişkili faktörler
Related factors with assessment of chronic illness care management among patients with COPD living in the community
  1. Tez No: 336832
  2. Yazar: EMİNE ÜSTÜNOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEN NAHCİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olan bireylerin kronik bakım yönetimlerini nasıl algıladıklarını tanımlamak ve kronik bakım yönetimlerini etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılan bu araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tiptedir. Araştırmanın örneklemini en az altı aydır KOAH?lı olup, İstanbul?da aile sağlığı merkezi veya hastanede tedavi ve izlemi yapılan 18 yaş üstü KOAH?lı 300 hasta oluşturdu. Araştırmada veriler Hasta Tanılama Formu ve Kronik Hastalık Bakımını Değerlendirme Ölçeği (PACIC) kullanılarak toplandı. Veriler sayı, yüzdelik, ortalama, medyan, t-testi, ANOVA ve korelasyon analizleri ile değerlendirildi. Yaş ortalaması 63.89 ± 11.14 (min-max= 38-87) olan örneklemin çoğunluğu erkek (%70.3), evli (%83), ilkokul mezunu (%41.7) ve çalışmamaktadır (%81). Hastaların yaklaşık yarısında (%51.3) KOAH dışında ikinci bir kronik hastalık bulunmaktadır. En sık eşlik eden hastalık hipertansiyondur (%64.9). Kronik Hastalık Bakımını Değerlendirme Ölçeği toplam puan ortalaması 1.69±0.37?dir (min-max=1-5). Alt ölçeklerin ortalamaları ise alt boyutlara göre sırasıyla; hasta katılımı 1.86±0.72; karar verme 2.34±0.63; amaç belirleme 1.56±0.39; problem çözme 1.81±0.51; izlem/koordinasyon 1.24±0.50?dir.
Özet (Çeviri)
This study was designed in descriptive and cross-sectional in order to determine how perceive chronic care management and related factors with chronic illness care management of the people with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD). In this survey, 300 patient with COPD were studied. The 20 item Patient Assessment of Chronic Illness Care (Turkish PACIC) and Patient Identification Form were used. Data were analysed by using the tests of the number, percent, mean, standart deviation, median for evaluation of descriptive features and t test, one way ANOVA, correlation. The average age of the sample group were 63.89±11.14 (min-max=38-87). Most of the sample were male (%70.3), married (%83), primary school graduate (%41.7) and does not work (%81). Almost half patient (%51.3) having another chronic illness beside COPD this illness was hypertension with the average %64.9. Average score of Patient Assessment of Chronic Illness Care is 1.69±0.37 (min-max=1-5). Of the 5 subscales average scores were; patient activation 1.86±0.72, decision support 2.34±0.63, goal setting 1.56±0.39, problem-solving 1.81±0.51, follow-up 1.24±0.50.