İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Polikliniklerinde Gürültü Düzeylerinin Belirlenmesi
Determine the noise level in Istanbul University Cerrahpaşa Hospital, Faculty of Medicine Policlinics Istanbul University
  1. Tez No: 336837
  2. Yazar: MERVE BOŞAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERDAR SELÇUK KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışma, Aralık 2012 - Şubat 2013 tarihleri arasında ?EXTECH Datalogging Sound Level Meter HD600? kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesü polikliniklerinde gürültü düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmış olan tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. İstatistiksel değerlendirme, SPSS 21.0 programı ile yapılmıştır. Ölçüm yapılan polikliniklerden gün içinde elde edilen ölçüm sonuçlarının ortalama değerleri, yönetmelikte belirtilen standart değerler ile arasında istatistiksel açıdan fark olup olmadığı One sample t testi ile analiz edilmiştir ve p < 0,05 anlamlı derecede fark olarak kabul edilmiştir. Poliklinikler arasındaki ölçüm sonuçlarının ortalama değerleri arasında fark olup olmadığı ise, One - way ANOVA yöntemi kullanılarak araştırılmış ve p < 0,05 anlamlı fark olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is carried out with use of EXTECH Datalogging Sound Level Meter HD600 from December 2012 to February 2013. It is a supplementary type of research to determine noise level in the Istanbul University Cerrahpaşa Hospital, Faculty of Medicine policlinics. The statistical evaluation was made with SPSS 21.0. The average test results from the policlinics were analyzed with one sample t test to compare with standards in the legislation and p < 0,05 is accepted as a significant difference