Serebral Palsili çocuklarda video bazlı denge oyunlarının etkinliği
Efficiency of video-based balance games in children with Cerebral Palsy
- Tez No: 336838
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU RAZAK ÖZDİNÇLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tarakcı D. Serebral Palsili çocuklarda video bazlı denge oyunlarının etkinliği. İstanbul Üniversitesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programı Doktora Tezi. İstanbul. 2013 Çalışmanın amacı farklı tipte ambulatuar seviyedeki Serebral Palsi (SP)?li çocuklarda bireyselleştirilmiş nörogelişimsel tedavi yaklaşımı (NGT) ile bu çalışmaya ek olarak uygulanan NGT?nin içerdiği denge aktiviteleri ve Nintendo Wii Fit video bazlı denge oyunlarının çocukların motor seviye, denge, yürüme ve günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık düzeyleri üzerine etkilerini karşılaştırmaktı. Çalışmaya 30 SP?li olgu dahil edildi. 24 seans süresince aldıkları NGT?nin yanı sıra, 15 kişilik I.gruba NGT?nin içerdiği denge egzersizleri uygulanırken 15 kişilik II.gruba Nintendo Wii Fit sisteminin kayak slalom, ip üzerinde yürüme, kafa ile topa vurma ve denge tahtası oyunlarını içeren çalışmalar yapıldı. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve sonrası yapıldı. Spastisite Modifiye Ashwort Skalası ile denge Nintendo Wii Fit sistemi, Berg Denge Testi, Flamingo Denge Testi, fonksiyonel öne ve yana uzanma testi ile fonksiyonel durum, sandalyeden otur kalk testi, süreli kalk ve yürü testi, 10 metre yürüme süresi, 10 basamak çıkma testi ile, fonksiyonel yetenekler, Çocuklarda Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Tarakci D. Efficiency of video-based balance games in children with Cerebral Palsy. İstanbul University, Department of Physiotherapy and Rehabilitation,Physiotherapy and Rehabilitation Programme Doctorate Thesis, Istanbul. 2013 The aim of the study was to compare the effects of balance activities included Neurodevelopmental Treatment (NDT) approach and addition to Nintendo Wii Fit balance gemes in children with Cerebral Palsy(CP) on motor level, balance, walking and independency levels in their daily life activities. 30 cases with CP were included to the study.Throughout 24 sessions, while balance activities included in the neurodevelopmental treatment approach were applied to the 1stgroup,consisting of 15 persons,works involving NintendoWii-Fit?s ski-slalom,rope-walking,ball-heading,balance-board were carried out for the 2ndgroup,consisting of 15 persons.