Çevreden izole edilen suşların antimikrobiyal direnç durumları ve klinik suşlarla karşılaştırılması
Research about antimicrobial resistance of environmental samples and their comparison with clinical strains
- Tez No: 336839
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL DÖŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Bölümü
- Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tarih boyunca insanlar ve çeşitli enfeksiyonlara neden olan mikroorganizmalar arasında aralıksız devam eden bir savaş bulunmaktadır. Neredeyse antibakteriyel ilaçların yayılmaya başladıkları andan itibaren bakteriler de direncin birçok çeşidini geliştirmiş ve antimikrobiyal kullanımı arttıkça, patojenlerin sahip olduğu direnç mekanizmalarının seviyesi ve karmaşıklığı da artmıştır. Dirençli patojenlerin sadece hastanelerle sınırlı olmadığı ve toplum kaynaklı enfeksiyonlarda da etken oldukları bilinmektedir. Bu çalışmada insanların günlük yaşantıları sırasında patojen mikroorganizmalarla karşılaşabilecekleri ortamlardan olan çevre ve hastane tuvaletlerinden örnekler alınarak izole edilen mikroorganizmaların antibiyotiklere direnç durumları ile dirence neden olan genlerinin belirlenmesi ve hastalardan izole edilen suşlarla kıyaslanması amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre izole edilen Gram pozitif kok şeklindeki bakterilerin başta ampisilin (%71.4-87.5) olmak üzere azitromisin ve eritromisine, Gram negatif enterik ve non-enterik çomak şeklindeki bakterilerin ise sırasıyla en fazla piperasilin (%23,8-%64,7) ve seftazidime (%61.5-%100) karşı dirençli oldukları saptanmıştır. Çevre kaynaklı suşlarda mecA ve ermA pozitif Gram pozitif kok şeklinde bakteriye rastlanmazken hastane kaynaklı suşların %88.9?unun mecA, % 11.1?inin ise ermA pozitif olduğu, Enterobacteriaceae suşlarının tamamının blaSHV ve blaCTX-M-1 pozitif oldukları gözlenmiştir. Çalışmamızda çevre, hastane ve hasta kaynaklı S. aureus ve diğer stafilokokların direnç profillerindeki benzerlikler, S. aureus suşlarının hem toplum hem de hastane kaynaklı enfeksiyonlarda yaygın bir etken olduğunu vurgulamaktadır. Çevre ve hastane tuvaletlerinden izole edilen Gram negatif Enterobacteriaceae ve non-Enterobacteriaceae üyelerinde daha az direnç gözlenmesi umut verici olsa da toplum ve hastane kaynaklı suşlar arasında direnç genlerinin geçişinin her zaman mümkün olacağı ve bu durum S. aureus?da olduğu kadar ciddi boyutlara ulaşmadan çeşitli önlemlerin alınması gerektiği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, there has been a continuous battle between microorganisms and mankind. As soon as antibacterial drug use began, bacteria responded immediately by developing many forms of resistance. While the usage of antimicrobial drugs increased, the level and complexity of pathogens? resistance mechanisms simultaneously amplified. It is well known that resistant pathogens are not limited to hospital environment and they affect community acquired infections. In this study our aim was to investigate the strains isolated from public and hospital restrooms, which are one of the places for humans to come into contact with pathogen microorganisms, for their antibacterial resistance profile, existence of some resistance genes and compare these results with clinical strains. According to the results obtained from this study Gram positive cocci were resistant mainly to ampicillin (71.4-87.5%), followed by azyithromycin and erythromycin; Gram negative enteric and non-enteric bacteria were resistant mostly to piperacillin (23.8%-64.7%) and ceftazidime (61.5%-100%). There was no mecA and ermA positive Gram positive cocci, but 88.9% of the hospital associated strains were mecA, 11.1% of them were ermA positive, moreover all Enterobacteriaceae were blaSHV and blaCTX-M-1 positive. In our study, when we compared the resistance profiles of environment and hospital associated S. aureus and other staphylococci with the clinical ones, the similarities between them emphasises that S. aureus is a major pathogen at both environmental and hospital settings. Although the low resistance levels of the Gram negative Enterobacteriaceae and non- Enterobacteriaceae is hopeful, we think that since resistant gene exchange among environmental and hospital associated strains can always occur, there has to be some precautions to avoid this situation before it has become a serious resistance problem as it is in S. aureus.