Yüksek riskli yenidoğanların Prechtl Analizi ile erken dönem değerlendirilmesi
Assessment of high-risk infants by Prechtl Analysis during early infancy
- Tez No: 336840
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA MİNE ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmamızın amacı; prematüre ve aynı zamanda düşük doğum ağırlıklı bebeklerin Prechtl Analizi ile değerlendirilerek, bebekler 1 yaşa ulaştıklarında (düzeltilmiş yaş) nörolojik muayene, Bayley III Testi ve ?Gross Motor Funtion Measure? (GMFM) sonuçlarının Prechtl Analizi sonuçları ile uyumunu araştırmaktır. Çalışmaya 22 preterm bebek dahil edildi. Doğum itibariyle (ilk 3 gün hariç) postterm 5. aya kadar Prechtl Analizi?ne göre ?General Movements? (GMs) değerlendirmesi yapıldı. Tüm bebekler erken fizyoterapi programına alındı ve ailelere ev programı verildi. Olgular düzeltilmiş 1 yaşa ulaştıklarında nörolojik muayene, GMFM ve Bayley-III Testi ile değerlendirildi. GMs değerlendirme öncesinde risk faktörleri bilinmeyen olguların düzeltilmiş 1 yaşta değerlendirmeleri yapıldıktan sonra hastane dosyaları taranarak risk faktörleri çalışmaya dahil edildi. İstatistiksel analizde Cohen Kappa, Student?s t ve Mann-Whitney U Testleri kullanıldı. Çalışmamızın sonucunda; nörolojik değerlendirme ve GMs sonuçları arasında tam uyum (kappa=1), kranial ultrasonografi ve GMs sonuçları arasında önemli derecede uyum (kappa=0.76) bulundu. Respiratuar Distres Sendromu (RDS) olan ve olmayan bebekler arasında GMFM ve Bayley-III Test sonuçları arasında anlamlı bir fark (p>0,05) bulunamadı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to evaluate General Movements (GMs) of a group of preterms as well as low birth weight infants at different postnatal ages and to investigate the correlation with neurological examination, Bayley-III Scale and Gross Motor Function Measure (GMFM) results during the first year of life. Twenty two preterm infants were included in our study. Video recordings were made at birth and at 5 months to analys GMs. At the beginning of the study, the investigation was blindual to in order to present in analysis. The risk factors were included in the interpretation of the results only when the infants reaches the age of 1 year. All infants were attended to an early intervention programme, and home programmes were given to all parents. All infants were evaluated by neurological examination, Bayley-III and GMFM when they were 1 year of corrected age. For statistically analysis, Cohen Kappa, Mann-Whitney U and Student?s t Test were used. In our study, significant correlation (kappa=1) was found between neurological assessment and GMs. Also correlation (kappa=0.76) between cranial ultrasound and GMs findings were significant. Bayley-III Scales and GMFM outcomes of children with or without RDS were not statistically significant (p>0.05). In conculusion, assessment of GMs in high-risk infants may contribute to neurological examination and the other methods, in order to select high-risk infants for early intervention programmes.