Trabzon sahillerinde midyelerin (Mytilus galloprovincials LAM.) ilk yaz büyümesi
First summer growth of mussel spats on the coast of Trabzon
  1. Tez No: 33689
  2. Yazar: HURİYE ARIMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERTUĞ DÜZGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Trabzon Sahillerinde Midyelerin (Mytilua gal loprovin- cialis LAM.) ilk Yaz BUyUmesi. Bu araştırmada, Trabzon il sanırları içerisinde bulunan Yomra Liman 'mda; Liman içinde ve Liman dışındaki kafes yüzdürücüleri ve panterlerden, 1993 bahar sezonunda çıkan genç bireylerden Mayıs-Kasım 1993 tarihleri arasında ayda bir alı nan örneklerin ölçümleri yapılmış ve çevresel parametreler belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, ilk büyüme mevsimi olan Mayıs-Kasım ayları içinde, en fazla büyüme, Liman dışındaki midyelerde 27 mm. Liman içindeki lerde ise 26 mm, olarak ger çekleşmiştir. Ağırlık olarak, Liman dışındakiler 3.3 g. Liman içindekiler ise 3.2 g'a ulaşmışlardır. İnceleme süresince ay lık ortalama boy artısı 2.32 mm ve total ağırlık artışı ise 0.34 g dır. En fazla büyüme her iki ortamda da Haziran-Temmuz döneminde gerçekleşmiştir. Boy ve ağırlık arasında liman içi midyelerde, W -7. 116*10~5*L3-265 ve liman dışındaki midyelerde ise; W =6.123*10~5*L3-304 ilişkisi vardır. Yapılan varyans analizi sonuçlarına göre Liman içi ve Liman dışındaki midye lerin büyümeleri arasındaki farkı lılıgm istatistiksel olarak önemli olmadığı anlaşılmıştır., Anahtar Kelimeler : Akdeniz midyesi, Mytilus gal loprovin- cialis LAM., ilk yaz büyümesi, sallarda üretim, çevresel parametreler. 17
Özet (Çeviri)
SUMMARY First Summer Growth of Mussel Spats on the Coast of Trabzon. This study has been carried out inside and outside a small fishing harbour (Yomra) near Trabzon between May- November 1993. Monthly samples were taken from spats settled on underneath the trout cage walkways in spring 1993 and those put into lanterns from same stock and length, whole weight, height and width were measured. During the sampling some environmental parameters, namely temperature, salinity, pH, ch 1 or ophy 1 1 -a and suspended organic matter, were recorded and water samples were taken. At the end of the experimental period, which also corresponds to first summer growing period, the experimental mussels inside and outside the harbour reached 26 mm and 27 mm mean shell length, respectively. Similarly, final mean weight of the mussels inside the harbour was 3.2 g, while it was 3.3 g for those outside the harbour. Mean monthly shell length and whole weight increases were 2.32 mm and 0.34 g, respectively. Highest growth rate occurred in June-July. The length-weight relation was W - 7. 116*10_5*L3-265 inside and W - 6.123*10-5*L3-304 outside harbour. Although, growth of mussels outside the harbour was slightly better than the other stock, statistically this variation is not significant. Key Words : Meditterranean mussel, My t i 1 us gal loprovin- cialis LAM., first summer growth, raft culture, environmental parameters. T